„Тази неделя“ сблъска идеите и позициите на политическите сили в предизборен дебат по  темата за кризата в здравеопазването и мерките, които могат да ограничат епидемията от COVID-19 у нас.

Как да има достатъчно лекари и легла за тежко болните? Как числото на хората в болниците да намалее, а на ваксинираните да се увеличи така, че да можем да се върнем към нормалния си живот?  По тези въпроси в ефира на bTV дебатираха професор Асен Балтов от ГЕРБ-СДС, професор Андрей Чорбанов от „Има такъв народ“, доцент  Желязко Арабаджиев от ДПС и доктор Александър Симидчиев от „Демократична България“.

Как се стигна до пика на четвъртата вълна и адекватни ли са мерките?

„Това, което виждаме в момента, е продължение на лошо взетите мерки от служебния здравен министър. Видна е разликата с втората и третата вълна. Мерките са неадекватни. Ваксинацията беше забравена през летните месеци“, заяви проф. Асен Балтов.

По думите му настоящата вълна е на „неваксинираните“, а хората, които са направили информиран избор и са се ваксинирали преминават по-леко през настоящия пик на пандемията.

„След 14 месеца присъствие в кризата на предишното правителство, няма как да се избяга от отговорност. Служебното правителство не е единственото, което носи отговорност за създалата се ситуация. Много от събитията преди служебното правителство не бяха на нивото, на което трябваше да бъдат“, репликира обаче проф. Андрей Чорбанов.

Що се отнася до мерките срещу разпространението на коронавируса, Чорбанов заяви: ”Много е трудно да се направи обективна преценка на подхода на държавите в здравната криза. Западните общества имат доверие към държавните институции. Скепсисът, който го има в нашите институции, е на база на това, че институциите обещават неща, които просто не се случват и това води до липса на доверие. Директното копиране на мерки от Западна Европа не винаги води до обективни резултати и би трябвало специфичен и индивидуален подход към всяка държава”.

„Като лекар и страничен наблюдател забелязвам, че имаше една епизодичност в действията срещу коронавируса. Имаше периоди, в които забравяхме за пандемията, имаше пик на ваксинацията, а след това спад", коментира доц. Желязко Арабаджиев.

Д-р Александър Симидчиев прибягна до алегория, за да опише ситуацията с мерките: „Ако половината хора днес смятаха, че не трябва да си сменят времето на часовниците, сега те ще закъсняват. Ние не реагираме като общност на пандемията. Повече се залага на противоборството, отколкото да се вземе решение за общи мерки“.

За ваксинацията срещу COVID-19

„От самото начало (в ГЕРБ) сме за ваксинацията и сме дали личен пример, ваксинирахме се публично", заяви проф. Асен Балтов.

„По отношение на хората с хронични заболявания ваксинацията е форма на превенция. Но за общия случай истинският щит, който е в нашата ситуация в момента в България, са преболедувалите, отколкото ваксинираните", заяви проф. Чорбанов.

"Преболедуването не щит срещу коронавируса. 5% от болните умират, много страдат от последствията на вируса след това", репликира д-р Симидчиев.

"Българите се плашат от думата "задължителност", която витае в общественото пространство по отношение на ваксините, по-дбре е да се използва "свободно избираема" ваксина", каза доц. Желязко Арабаджиев.

Недостигът на легла и лекари в болниците в условия на пандемия

"В момента България е в ситуацията на кораба "Вера Су", който заседна край Камен бряг. Трудно се сменя курса на голяма плавателен съд в последния момент. Решенията трябва да се вземат преди кризата", заяви д-р Симидчиев.

"Планът куца. Ние се водехме по един план, в който се предвиждаше въвеждане на мерки при 500 заболели на 500 000, който отдавна беше изоставен", каза проф. Балтов.

Необходими са здравни и икономически мерки, краткосрочни и дългосрочни, които да се разделят в четири категории - на индивидуално ниво – хората да се ваксинират, да знаят симптомите; регионални за РЗИ и здравните заведения и на национално ниво, но затова е необходимо стабилно правителство, заяви доц. Арабаджиев.

"Държавата трябва да бъде информирана, да се направят адекватни тестове, за да се знае здравния статус на хората", коментира проф. Чорбанов.

Вижте целия дебат във видеото.

  • Тестовете за COVID: В България са доста по-скъпи от други страни в ЕС
  • Започва имунизацията за COVID-19 за есенно-зимния сезон
  • МЗ предлага: Заразените с COVID-19 да останат вкъщи 14 дни, а контактните – 10 дни
  • 442 са новите случаи на COVID-19 за денонощие у нас
  • Има или няма карантина за учениците при болен от COVID-19?
  • COVID-19 и ваксините: 14-дневната заболеваемост продължава да се покачва
  • Скок на заболелите от COVID-19 и грип у нас
  • Ръст на заразените с COVID-19: Над 3200 души се ваксинираха за последните три дни
  • Ваксинация срещу COVID-19: МЗ осигурява 1,3 милиона ваксини на Рfizer/Biontech
  • Без карантина за коронавирус: Здравните власти предлагат отпадането на задължителната изолация