Управителят на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) Станимир Михайлов и избрания  за подуправител проф. Момчил Мавров са депозирали писма с оставките си в деловодството на Народното събрание след създалото се напрежение около назначаването на Мавров.

Проф. Момчил Мавров, предложение на ГЕРБ-СДС, бе избран за подуправител на институцията, след скандали в пленарната зала. Той не беше подкрепен от "Продължаваме промяната - Демократична България".

„Как нашият подуправител може да направи далавера под тези няколко шапки? Как той ще направи нещо, което шефът му няма да разбере – здравеопазването, финансите?“, попита председателят на ГЕРБ Бойко Борисов.

„В думите на Бойко Борисов има резон. Наистина с промените в Закона за здравното осигуряване от август на подуправителя на НЗОК бяха променени и прецизирани функциите. Той няма възможност, освен в случаите, в които замества управителя, да контролира Здравната каса. Ние не се притесняваме от тези частни случаи. Позицията ни е, че изборите, които идват от Народното събрание, да са на хора с малко по-добра биография“, коментира в „Тази събота и неделя“ съветникът на министъра на здравеопазването доц. Антон Тонев.

„За НЗОК често казват – това са държавни пари. Не, това са нашите пари. Това е обществена институция, която контролира как парите се харчат. Искаме да избираме управленци, които имат достатъчно кредит на доверие в обществото“, добави той.

„Говорим за човек, който е управлявал голяма болница, за която и ваши репортери направиха интересни репортажи за действия, които не са в регламента. Мавров е бил в управлението на служебното Министерство на здравеопазването. Едно от нещата, с които ще бъде запомнено то, е, че се пренареди поръчката за медицински хеликоптери и тя се забави с една година. Той е участвал в този екип. Колеги от МЗ казват, че той е имал влияние при вземането на решенията“, допълни Тонев.

„Оставките оставиха леко странен привкус, защото не е ясно как ще бъде задействана процедурата. При подадените оставки – кой ще управлява НЗОК? Оставките трябва да бъдат гласувани от Народното събрание. След гласуването на оставките приключват правомощията. Ако не бъдат гласувани, не може да започне нова процедура, а НЗОК не може да остане без управител. Народното събрание трябва да излезе със спешна промяна на закона. Решение би било оставките да се подадат стъпаловидно - първо едната и после другата. Така ще има действащ титуляр. Това е закъсняло предложение, защото има "сглобен" сценарий по време на срещата между лидерите“, уточни съветникът.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement