Тази неделя – на 28 октомври, ще преместим стрелките на часовниците и ще преминем към стандартното (зимно) часово време. Това ще е една от последните смени на времето.

През септември Европейската комисия предложи да се отмени смяната на времето. Новата директива трябва да влезе в сила на 1 април 2019 г. Това означава, че държавите от ЕС ще преустановят смяната на времето ден по-рано – на 31 март, когато за последно ще се въведе лятното часово време.

В случай че съответната държава е решила да остане на стандартното зимно време, тя може да направи последна промяна на 27 октомври 2019 г.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Допитване направи и енергийното министерство в България. В него обаче участваха само 17 хил. българи.

96% от  гласувалите са против редуването на зимно и лятно време, 51% предпочитат за постоянно да бъде избрано лятното часово време, докато в полза на зимното са гласували 38% от анкетираните.

Според евродепутата Момчил Неков анкетата у нас е била направена неадекватно, а хората не са информирани какви са ползите и рисковете от избора на лятно или зимно часово време.

Неков смята, че трябва да се съобразим с държавите от Европейския съюз, с които търгуваме. По негова информация в Западна Европа предпочитат астрономическото (зимното) часово време.

Евродепутатът съветва държавата ни да се консултира със съседните Гърция и Румъния.