Премиерът е бил сериозно подведен от предоставените му анализи. Това обяви в „Лице в лице“ изпълнителният директор на Българската банка за развитие Стоян Мавродиев по повод на поисканата му оставка от министър-председателя Бойко Борисов. Той добави, че група медии разпространяват фалшиви новини по негов адрес.

„Тази атака идват от една медийна група – „Капитал“, г-н Прокпиев и свързаните с него политически говорители – „Демократична България“. От преди да влезе в банката този екип започнаха атака по мен. Няма нито една сделка, която да не е атакувана с фалшиви новини. Тяхната цел е да съборят банката, този човек е подсъдим по няколко обвинения, по мои сигнали. Това е лична вендета“, коментира Мавродиев.

Оставката му беше поискана заради отпуснат от ББР кредит от над 70 млн. лв на фирма, свързана с колекторска дейност. Премиерът Бойко Борисов реагира, след като от „Демократична България“ поискаха оставката на ръководството на Българската банка за развитие.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

По думите му въпросната сделка е с компанията „Свети Георги Груп“, а по отпускането им се работи много преди кризата, поне шест месеца. Той отрече твърденията, че въпросният кредит ще бъде финансиран от средства, предвидени за икономическите последици от COVID-19. Мавродиев уточни, че тези пари са от ресурса на ББР, получени от международни финансови институции. А те са финансирали банката заради доверието в ръководния екип.

„За тази сделка ми се обадиха множество колеги, изпълнителни директори на банки. Те са силно изненадани и учудени, че ние търпим критика за подобна добра сделка, защото ние я спечелихме в конкуренция с други търговски банки, които се надпреварваха с нас“, заяви директорът на ББР в оставка.

Той уточни, че на компанията се отпускат тези пари, за да купят портфейл с необслужвани и проблеми вземания от две банки – Пощенска банка и Общинска банка. „Тази сделка е обезпечена с над 500 млн. лв. активи, тоест фалшивата теза, че това е необезпечен риск – е абсолютно лъжлива, за да бъде атакувана банката и екипа“, заяви Мавродиев.

Директорът на ББР в оставка допълни, че обезпечението е предимно с недвижими имоти. Добави, че банката ще спечели около 30 млн. лв. от тази сделка. Той обяви, че въпросната сделка може да се разглежда и като директна помощ на търговските банки в условията на криза.

Мавродиев беше категоричен, че сделката е приключена и не може да бъде разтрогната. „Тя е абсолютно законна, защото е одобрена първо от Управителния съвет на банката, второ от Надзорния съвет, назначен от министъра на икономиката и оглавяван от зам.-министъра на икономиката. Всяка сделка над 5 млн. лв. се одобрява от Надзорния съвет на банката – има много строг контрол“, добави той.

 „В банковата сфера моралът се измерва с числа. Банката внася дивиденти в държавата. Когато екипът ни влезе в банката имаше около 2,4 млрд. лв. активи, за 2 години и половина са с 1 млрд. повече, нараснали са с близо 35%. Раздадените кредити са били 700 млн. лв., към днешна дата са отпуснати 1,7 млрд. лв. кредит за малки и средни предприятия“, коментира директорът на ББР в оставка.

Директорът в оставка заяви, че ББР трябва да кредитира всички бизнеси, а големите компании не трябва да бъдат дискредитирани, защото създават много работни места и плащат високи данъци.