Осми неуспешен опит за избор на председател на парламента. Бойко Борисов оттегли кандидатурата на Рая Назарян, на балотаж отидоха Наталия Киселова и Силви Кирилов. Няма избран.
Какво смятат за „санитарния кордон“ около „ДПС-Ново начало“ евродепутатите Емил Радев от ГЕРБ, Радан Кънев от ПП-ДБ и Кристиян Вигенин от БСП и как се прилага в Европарламента?
„Принципът в ЕП е много прост – не се ограничават правата на определени групи да имат представители като зам.-председател на парламента или председател на комисия. Не се ограничават обаче и правата на останалите групи да не избират техните кандидати“, коментира в „Лице в лице“ Радан Кънев.
„Възраждане“ и групировката на Делян Пеевски заедно имат под 1/3 от народните представители. Това значи, че те не са нужни, за да се управлява тази държава. Тези партии не са нужни“, каза той.
Според него обвързването с „ДПС-Ново начало“, от една страна, ще разруши много тежко доверието в това управление, включително в най-голямата партия. От друга - ще направи реформите напълно невъзможни. Реформи, които са нужни, за да отпушим икономиката си.
„Не можем да участваме активно и адекватно в европейската политика, защото няма кой. Няма редовен кабинет, министрите ни се сменят през шест месеца.
Намираме се в абсурдната ситуация, в която месец след изборите ние не сме започнали преговори за съставяне на правителство“, коментира още Радан Кънев.
Според евродепутата Емил Радев това не са градивни ходове, а деструктивни.
„Предстоят ни важни решения за България. На 12 декември предстои вземане на решение за влизане в сухопътен Шенген. Нещо, за което всички сме работили 13 години“, посочи Радев.
„Нас в момента не ни броят за живи в ЕС. Колегите ни се подиграват как ще правим поредни избори и как не можем да изберем стабилно правителство. Всеки иска да преговаря с правителство, което има хоризонт над два месеца“, допълни той.
По думите на Кристиан Вигенин очевидно има желание в по-голямата част от политическите сили да поставят в известна изолация „ДПС-Ново начало“ и конкретно Делян Пеевски.
„Такъв тип решения са начин да излезем от ситуацията, защото не е нужно да питаме КС. Формално погледнато не бива с правила и закони да ограничаваме правата на една политическа формация“, на мнение е Вигенин.
„Очевидно е, че ако трябва да се избира между Наталия Киселова и Силви Кирилов, Киселова е по-подготвеният и приемлив човек. С кандидатурата ѝ ние не предлагаме служебен министър-председател, а един ефективен председател на парламента“, заяви Кристиан Вигенин.
Какво още коментираха евродепутатите за политическата ситуация у нас - гледайте във видеото.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK