„Като председател на Народното събрание съм ползвал транспорт на НСО. В момента също ползвам, защото зам.-председателите на Народното събрание имат право на този транспорт. Има възможности за получаване на охрана, когато има конкретна заплаха към някое лице. Аз нямам слава Богу. Кирил Петков има охрана някъде отпреди 6 месеца, когато и беше получена конкретна заплаха към него.“

Това обясни в предаването „Лице в лице“ водачът на евролистата на ПП-ДБ Никола Минчев във връзка с инцидента с автомобил на НСО, в който пътуваше лидерът на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков. Ударът стана на Т-образно кръстовище на входа на Аксаково. Шофьорът на цивилния автомобил почина, а неговата спътничка е в тежко състояние.

„Никога не съм питал дали имам право да избера охранител или шофьор, тъй като не съм познавал и хората. Още, когато за първи път станах председател на Народното събрание и ми бяха назначени екипи, с които бях ежедневно, това бяха непознати хора за мен и не съм предявявал каквото и да е желание. Но предполагам, че имаме право на този избор“, обясни още Минчев.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

По думите му скоростта на колите на НСО зависи и от режима, по който се движат.

„Това са коли, които имат специален режим на движение. Пътниците не определят скоростта на колата. Не можеш да кажеш на шофьора с каква скорост да кара. Водачът е единственият, който може да прецени дали скоростта е безопасна“, уточни той.

Никола Минчев обясни, че във връзка с „разглобяването на сглобката“ една съществена поука е станала видима за него:

„Когато се поемат политически ангажименти, под формата на съставяне на едно управленско мнозинство, е много по-обвързващо и трайно, когато всичко това е разписано писмено. Защото в началото на съставянето на настоящето управленско мнозинство през май, юни миналата година, нещата останаха на ниво устни ангажименти. Това с течение на времето се оказа, че не е най-добрата практика.“

„И от ПП-ДБ, и от ГЕРБ има избиратели, които критикуват несбъдването на сглобката. Идеята за включването на ДПС в мнозинството беше свързана с конституционните промени. Зависи от действията, които ще се предприемат. И преди, когато се е изменяла конституцията, и това е налагало събирането на по-голямо мнозинство, то е излизало извън рамките на обикновеното управленско. Няма нищо странно в това“, обясни Минчев.

Според водача на евролистата на ПП-ДБ пътят им назад към ГЕРБ става все по-труден.

„На база на настоящата ситуация и начина, по който се развиха отношенията с ГЕРБ в последните седмици от работата на Народното събрание, пътят назад към тях става все по-труден за съжаление. Освен това ние накрая видяхме едно нежелание да се продължат много важни реформи, което за нас е определящо“, каза той.

Във връзка с избора му да оглави евролистата на ПП-ДБ, Никола Минчев подчерта, че за него идеята за обединена Европа и мястото на България в сърцевината на политическа Европа никога не му е била чужда.

„Европейските институции за мен не са някакви извънземни образувания, които просто ни спускат определени решения, които ние трябва да имплементираме. Напротив – това са институционални форми, в които някой трябва да защитава и българската позиция“, добави още той.