„Няма никакво стопляне на отношенията между президента и премиера. Има нормализиране“. Това коментира в предаването „Лице в лице“ социологът Андрей Райчев.
„Аз не мога да схвана какво лошо е направил Алексей Петров. Какво лошо е направил? Свързал е свой познат с Кирил Петков и с Бойко Борисов. Той е свършил нещо, което българското общество одобрява – да има правителство“, добави той.
„Има един вътрешен срам, който избива в истерия. Христо Иванов беше автор на замисъла да се направи техническо правителство, което да изкара една година и да се „ремонтира“ съдебната система. Получи се правителство на малцинство, което съзнавайки своята слабост, излишност и неистинска власт, хвърля истеризиращи послания – „с Мустафа Емин е дреболия“, „Паметникът на Съветската армия“, смяната на националния празник“, коментира Райчев.
„Кабинет ще има, докато му е изгодно на Борисов. Той си играе като котка с мишка с тях. Борисов ги оставя на рубежа, а те имат политическата наивност да са възпитани и да стоят на рубежа, и да размахват знамето. Борисов чака „Възраждане“ да стане втора политическа сила. Тогава ще каже, че той е единственото спасение пред „Възраждане“, каза още социологът.
Според икономиста Евгений Кънев архитект на управляващата коалиция е президентът Румен Радев.
„Ако не беше неговата антиевропейска риторика и проруски действия, нямаше да има никога такава коалиция. За нея ще бъде платена политическа цена, но има по-важни национални интереси в условията на война“, допълни Кънев.
„Това е една геополитеска сглобка, която трябва да реши три проблема – Шенген, еврозоната и законите по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). Политическият процес е бавен процес. Не може да се управлява, както при Путин“, категоричен е той.
„Има задачи, които трябва да се решат. Ако ГЕРБ иска да има остатъчна европейска легитимност, няма да правят импровизациите, които се предричат. Възможно е Борисов да иска да махне кабинета, но повече залага да има собствен кабинет след няколко месеца. По-рационално е това да се случи. Имаме като гаранция Мария Габриел, на която ГЕРБ няма да гласува вот на недоверие“, обясни Кънчев.
„Защо „Продължаваме промяната“ предпочита Алексей Петров пред Росен Плевнелиев и Соломон Паси? Причините да се формира тази коалиция са вътрешнополитически. В сферата на сигурността не може 20 години да си член на НАТО и цялата ти армия да е въоръжена с руско въоръжение и това да не е болезнен въпрос. Не може да си интегриран в ЕС, в пазарна икономика и да имаш монопол при производството на горива“, каза политологът Румяна Коларова.
„От две години „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“ готвиха тези законопроекти. Имаха достатъчно време да подготвят законите по ПВУ. Проблемът е в сбъркания тип активност. Основното, което те правят, е да назначават „наши хора“. Става като в ситуацията в „Пирогов“. Защото Тагарев е назначил този човек, той се чувства не само лично уязвен, а и ангажиран, ако този човек направи нещо лошо, трябва да го защитава, а това не е принципът. Принципът в демокрацията е, че всеки, който сбърка, носи отговорност и си отива. Въобще не се прави скандал. Никой човек не е незаменим в демокрацията. Премиер на Англия не успя и няколко месеца да прекара на поста си – направи грешка и си подаде оставката“, допълни Коларова.