Идеята е не просто да се събере подкрепа за нов кабинет, а да променим това, което беше пропуснато през първите 6 месеца на сваленото от ГЕРБ, ДПС, „Възраждане” и „Има такъв народ” правителство. Защото е факт, че ни липсваше времева рамка с конкретни разписани законопроекти, с конкретни срокове. Това заяви в предаването "Лице в лице" Явор Божанков от БСП.

„Закрихме спецсъдилищата, хората очакваха от нас това, но ние бяхме наясно, че прокуратурата в лицето на Иван Гешев няма да води битка с мафията и трябва да направим нов антикорупционен закон. Забавихме се с това 5 месеца, тоест, в момента трябва да наваксаме всички тези проблеми", каза той.

По думите му един от големите проблеми в коалицията е комуникационният:

"Ако успеем да изведем приоритети, смятам, че си заслужава да направим правителство, защото следващите месеци ще са критични за България, и закона за възстановяване и за оперативните програми. Европа се стяга за сериозна криза. Не можем да си позволим нова спирала от избори, защото избори в момента означават фрагментиран следващ парламент, доминация на популистки партии и може би нови и нови избори най-вероятно”.

Божанков заяви, че подкрепят напълно ПП в борбата с корупцията:

„Те започнаха с корупцията, подкрепяме ги напълно, антикорупционният закон. Ние добавяме нашите социални ангажименти, на които си държим от началото на това управление, но с конкретни срокове. Програмата е добра. Пак казвам, всички са длъжни да дадат най-доброто от себе си, защото нови избори за мен означават пълна катастрофа. И тук не говорим за някакви пропуснати средства. Тук говорим за един от най-мащабните планове за възстановяване в Европа, някога създавани. Това са огромни средства за България, а за тях трябва да променим 26 законопроекта, конкретно разграфени във времето. Ние сме идентифицирали кои са те, считам, че можем да го направим и след 6 месеца, това не е правителство с хоризонт 6 месеца, програма с хоризонт от 6 месеца. Когато изминат тези 6 месеца правим ревизия постигнали ли сме ангажиментите и тогава решаваме по какъв начин ще продължим”, допълни Божанков.

Във връзка с обвиненията за купуване на депутати, той каза, че  те идват от двете партии, които искат избори:

„Не, че Борисов иска управлението и всички тези проблеми на главата си, но той видя, че се формира новата антикорупционна комисия с реални разследващи функции и възможност да поддържа обвинението, да обжалва отказите на прокуратурата пред съда, тоест реална борба с корупцията. Борисов се почувства заплашен, потърси бързи избори и то преди местните избори, защото виждаме, че силата на ГЕРБ е в местната власт”, отбеляза Божанков.

По думите му „Възраждане” са другите, които търсят бързи избори:

„При тях виждаме ерозия, напуснали народни представители, сериозни обвинения в колаборация с ГЕРБ и ДПС. Статистиката го доказва, гласуванията на „Възраждане” са предимно с ГЕРБ статистически доказано и понеже това започна да излиза наяве, тръгна ерозия при тях, те търсят бързи избори”.

Според Явор Божанков никой няма да направи коалиция с "Възраждане" и те няма да бъдат първа политическа сила.

Не е добър тонът на „Има такъв народ”, допълни той.

„Съвсем скоро те са свалили този кабинет и през цялото време след свалянето обвиняват своите доскорошни партньори в предателства, престъпления, лъжа и в същото време казват – Очакваме покана. Странно е като поведение, но това показва един по- дълбок проблем. Българският избирател, къде с основание, реши, че политиката и политическите партии са мръсна дума и избра хора, които не са политици. Тези хора действат емоционално, истината е, че никой не си избира партньорите, тях ги избира народът и ги поставя, и работиш с който има, и който е срещу теб”, каза още Божанков.

И поставяйки емоциите на първо място, те саботират всяка възможност. Виждаме за по малко от 1 година 4 пъти ходихме на избори, така че трябва егото малко да отстъпи, личните емоции да отстъпят, допълни той.

В коментар на експулсирането на руските дипломати от България, Божанков заяви, че дипломацията е сериозен занаят и това е било направено по несериозен начин.

„Най-меко казано е несериозно. Дори не се разбра, че тези 70 души, почти половината въобще не си тръгват, защото са шпиони или са обвинени в нещо, а защото има един принцип на реципрочност по конвенциите и трябва броят на дипломатите в едната държава и в другата държава да има връзка между тях. Това никой не го обясни. Беше направено със заря и фойерверки, беше направено по неправилен начин”, отбеляза Божанков.

Според него трима души носят отговорност по отношение на това действие, защото трима души са били информирани – премиерът Кирил Петков, президентът Румен Радев и външният министър Теодора Генчовска.

„Тези хора са знаели какво се случва и Кирил Петков пое своята отговорност. Ние настояхме той да се оттегли и той го направи, от друга страна от външно не виждаме кой знае каква реакция. Президентът Радев е заел странна позиция, в която хем е информиран, шефът на неговата администрация Димитър Стоянов е бил информиран. Президентството има двама души от ДАНС, представители. Второ - службите докладваха, че президентството и шефът на администрацията на президента са били информирани, и президентът след това е изненадан, и не просто е изненадан, а отправя критика. Всички в този момент трябва да заемат по-отговорна позиция. Кирил Петков го направи, очакваме от другите да направят същото”, заяви Божанков. 

 

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement