Ситуацията с брекзит показва една сериозна политическа криза и цели да покаже колко е трудно да се излезе от ЕС, ако някоя друга страна пожела. Това каза в студиото  на „Лице в лице” икономистът проф. Димитър Иванов.

Според него една от причините за това дълго решаване за начина на „развод” на Обединеното кралство с ЕС произтича от факта, че победата на референдума за брекзит е била крехка – 52 на 48%.

Икономистът коментира, че планът на британския премиер Тереза Мей за твърд брекзит, който спира свободното движение и затваря вратата за митническия съюз на Великобритания и ЕС, е най-добър. Но той не се възприе добре от депутатите.

Снимка: bTV

Слабостите при дискусията в британския парламент са доста, защото се обсъждат неща от висока компетентност, а голяма част от депутатите не са наясно с нюансите, коментира Иванов.

„Например не се познават спецификите на норвежкия модел, както и разликите при митническия съюз”, каза специалистът. 

Снимка: bTV

Според икономиста има три варианта, след като депутатите отхвърлиха миналата седмица 8-те индикативни планове, както и 4-те различни опции от тези на Мей.

Един от вариантите е излизане без сделка, разглежда се и вариант след три поредни негативни гласувания, правителството смята да постави за 4 път плана на Мей. Засега това се зачерква като опция, но има леко отстъпление в ЕС. И третият вариант е Лондон да стане част от митническия съюз, коментира проф. Иванов.

Експертът засегна и темата за необходимостта от ново икономическо решение: 

Според негов целият свят се нуждае от нов икономически модел, а ние трябва да разберем в какво страната ни е добра. По думите му трябва да се обърнем към сферите на научно-техническия прогрес.

"Ние ликвидирахме нашата индустрия. Днес се оказва, че в Европа в този съюз, в който сме, не можеш да имаш положителен външнотърговски баланс без развита промишленост и енергетика. Оказва се, че всички страни в Европа преминават към специфична национална специализация на тяхното производство, за да могат да оживеят. Вървим към нов икономически модел с огромна необходимост. Ние не можем да оживеем с тази икономика, която имаме, не можем да оживеем с една индустрия от порядъка на 23% в общия дял на БВП“, смята още проф. Иванов.

Вижте целия разговор във видеото.