Предложението на служебното правителство за 6,4% бюджетен дефицит е проблемно. Около това се обединиха бившият заместник-министър на икономиката и бивш председател на КЗП Димитър Маргаритов и банкерът Левон Хампарцумян в предаването „Лице в лице“.

„Това което предлага служебния кабинет трябва да бъде приемано. Това е предпоставка за тежки корупционни практики“, заяви Маргаритов. По думите му разблокиране на сребърния фонд не трябва да се прави.

„Ако вземем дълг, койот ще ни увеличи бъдещите приходи, а няма просто да ги разпилее, това означава довери на световните пазари. Една от най-задлъжнелите икономики е американската, но никой не се плаши, защото долара си седи и голяма част от парите им отиват във възпроизводството на ново богатство“, каза от своя страна Хампарцумян.

„Ние не трябва да се плашим  от задължението, а от неефективността на икономиката. Дали парите, които взимам отива за по-висок стандарт на живот или се разпиляват“, посочи той.

По думите му парите от плана за възстановяване и развитие някой трябва да ги разпредели. Това било мотиватор за работещо правителство и ще се намери парламентарна подкрепа. „Ако се справят може да изкарат повече от колкото си мислим“, подчерта той.

„Когато говорим за плосък данък, той отдаван не е плосък, защото хората доплащат за образование, за сигурност, за медицински услуги, които би трябва да бъдат покрити от данъците. На тези хора данъкът не е плосък“, посочи Хампарцумян.

„Ако сметнем колко плащат може да се окаже, че плащат скандинавски данъци“, добави той.

По думите му кабинетът трябва да опита да изпълни целта да вкара България в еврозоната, защото трябва да се спрат течовете в системата.

„Ако някой дава заявка, че ще прави реформа, това не означава, че ще я направи. Събитията от днешния ден го показват. Оформят се мнозинства“, коментира Димитър Маргаритов и даде пример със Закона за съдебната власт.

По думите му бюджета и социалната политика са важни неща, по които трябва да се работи.

„Трябва да запазим стабилността на данъчната система, но в същото време трябва да видим къде е реалистичния дефицит, защото ако говорим за формално изпълнение на критериите за еврозоната това ще прилича на това да боядисате една мухлясала стена с вар и да мислите, че сградата е здрава и фасада е прекрасна“, каза той.

„Трябва да се държи сметка за разходите на държавата“ подчерта Маргаритов.

По думите му българското общество няма да понесе лесно приемането на еврото, ако не бъде обяснено.  

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement