Предложението на бизнеса да бъде намален отпускът по майчинство е изместил общественото внимание от положителното становище относно държавния бюджет, който е „най-щедрият, който сме разглеждали до момента”.
Това коментира в предаването „Лице в лице” изпълнителният директор на Асоциацията на индустриалния капитал в България Добрин Иванов.
От работодателската организация предлагат отпускът поради бременност и раждане да бъде съкратен наполовина с мотива, че така ще се реши проблемът с недостига на човешки ресурси, а щяло да бъде по-добре и за самите майки от икономическа гледна точка.
„Нашето предложение не е просто механично да бъде съкратен срокът от 58 на 30 или 34 седмици. Трябва да бъде комплексно решение, съпроводено с комплексни мерки. Трябва държавата да поеме ангажимент за осигуряване на детски ясли и градини. Трябва да бъде направена нормативна промяна, която да уреди гъвкаво работно време за тези майки. Смятаме, че ако се направи тази комплексна промяна, това ще доведе до по-бърза адаптация на майките на работните места”, посочи Добрин Иванов.
По думите му удължаването на отпуска по майчинство през 2009 година не е спомогнало за справянето с демографската криза. Той цитира данни, съгласно които до 2017 г. раждаемостта е намалявала с между 2 и 6 процента всяка година.
„Раждаемостта се увеличава в годините на икономически възход”, допълни Иванов. В подкрепа на предложението на АИКБ той добави, че в България жените ползват най-много седмици отпуск поради майчинство, а именно – 58.
След нас се нарежда Обединеното кралство с 39 седмици, а на трето място е Словакия с 34 седмици.
Чуйте пълния разговор във видеото.