България отново върви след събитията в случая с фалита на британския туроператор „Томас Кук”, заяви бившият заместник-министър на туризма Бранимир Ботев в студиото на „Лице в лице”.

Снимка: btvnovinite.bg

При такива стратегически проблеми, пред които се изправя българската икономика, предвид че туризмът дава около 13% от брутния ни вътрешен продукт, трябва да има държавническа позиция, смята Ботев.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

От три години се говори, че „Томас Кук” е на ръба на фалита и има финансови проблеми, като последният анализ, разкриващ проблемите пред британския туроператор, е от 17 май тази година, отбеляза Бранимир Ботев, който в момента е ръководител на българската секция на Европейската лига за икономическо сътрудничество.

Според експерта и бивш заместник-министър на туризма хотелиерите е трябвало да бъдат предупредени от министерството в началото на сезона, когато са сключвали договори, за да не приемат клауза за отложено плащане от „Томас Кук”.

Министерството на туризма заема двойнствена позиция, тъй като е регулатор и упражнява контрол, но има и задължения, смята Ботев, според когото ведомството е трябвало да предупреди хотелиерите ни.

Снимка: btvnovinite.bg

Над 50 български хотела са пряко засегнати от кризата с фалита на „Томас Кук” и накрая може да се окаже, че „най-големите хотелиери са банките”, които ще ги вземат, а това ще отрази на тяхната ликвидност и останалите кредити, което е много лошо, заяви Бранимир Ботев.

Следващите най-големи потърпевши от кризата с фалита на „Томас Кук” ще са летищата на Варна и Бургас, затова  държавата трябва да направи кризисен план за аерогарите.

Според експерта всичко това може да доведе до „още по-умопомрачителен спад в нашия туризъм”.

„Видяхме, че институциите могат да работят заедно, за което трябва да бъдат поздравени. Нагледали сме се на случаи, при които те са в противоречие. Когато става въпрос за българската история и идентичност, компромиси не трябва да се допускат. Нашите политици трябва да поставят този въпрос много рязко”, заяви Ботев по повод проведения Консултативен съвет за национална сигурност за отношенията между България и Северна Македония.