Oбществеността стана свидетел на поредния рунд в битката между президент и премиер. Румен Радев обяви, че оттегля доверието си от кабинета. Според Бойко Борисов проблемът на президента е с прокуратурата.
Междувременно американският посланик Херо Мустафа обяви, че „до дни ще бъде оповестен първият български гражданин, на когото ще бъде наложена забрана за влизане в САЩ заради корупция“.
До голяма степен изявлението на президента има връзка с последните действия на новия главен прокурор Иван Гешев. Това коментираха в студиото на „Лице в лице“ политологът Петър Чолаков и социологът Стойчо Стойчев.
Но ако според доц. Чолаков реакцията на президента е резултат на „струпването на много неща“ и в действията на Иван Гешев спрямо Румен Радев може да се види и „политическа поръчка“, то доц. Стойчев вижда в тях „защитна стратегия“ срещу бъдещи действия на обвинител №1.
Президентът не напада никого, а изказването му е в „тоналността“ на посланик Херо Мустафа и отбелязва сериозни проблеми като корупцията, за които всички знаем, смята Петър Чолаков.
Според Стойчо Стойчев изказването на президента идва след разпращането на „онези записи“, но вероятно се подготвя за много по-сериозно обвинение от страна на прокуратурата, за да може да каже, че то е политическа поръчка.
Социологът смята, че декларацията на президента за оттегляне на доверие от кабинета няма политическа стойност, тъй като сме парламентарна република и само чрез вот на недоверие Народното събрание оттегля подкрепата си за правителството, а последният такъв вот не е минал.
Петър Чолаков обаче мисли, че позицията на държавния глава има стойност, тъй като той е избран пряко от народа и има голямо влияние.
Що се отнася до изявлението на посланик Мустафа, то също не е толкова важно, смята Стойчев, който отбеляза, че САЩ не са единни в позицията си и понякога България може да става жертва на вътрешнополитическите борби зад океана.
Независимо кой управлява във Вашингтон, за САЩ проблемът с корупцията в България винаги ще изключително важен, убеден е Петър Чолаков.