Близо 800 хиляди души у нас или близо населението на Пловдив и Бургас взети заедно живеят с увреждания. Към борбата им за здраве и по-добър живот за някои от тях се добавя още една битка. Битката да получат документът, който е ключ към социалните им права - заветният ТЕЛК.
През годините редица промени дадоха заявка да решат проблемите им и да не ги лишават от социални права. Но зад законите, наредбите, алинеите и техните промени стоят хиляди съдби на хората с увреждания и те изглежда не могат да излязат от своя Параграф 22: ТЕЛК.
С три инфаркта от 2004 година насам, от 2018, в следствие на последния, 63-годишният Валери Гицов развива тежка форма на сърдечна недостатъчност. Оттогава е и с ТЕЛК.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Състоянието му не може да се подобри, защото сърцето му вече е увредено. Поддържа го с лекарства. Пенсията, която получава, е основно за терапията. Но от ноември насам – не я получава.
„Не мога да си купувам необходимите медикаменти, които за мен са животоспасяващи и животоподдържащи. При мен проблемът е сърцето – едни стъпала да кача, аз сe задъхвам. Като мина 20 метра се задъхвам. Магазините са ми на 400 метра от града – не мога да ида пеша, а с кола. За мен това е едно голямо разстояние и трябва да почивам доста пъти. На 1 декември изтече срокът за ТЕЛК решението. Декември - няма, януари - няма, февруари - няма, март - няма, април – няма!“, казва той.
Валери получава ТЕЛК решението си не само със закъснение, а и с намален процент.
„От 80%, с основна диагноза сърдечна недостатъчност трета фаза, в последното експертно решение е изписано само „стар инфаркт“ и 62%. Нито съм оздравял, нито сърцето ми е сменено, нито някога ще оздравея. По закон не би трябвало да ми спрат пенсията, защото съм спазил всички срокове. Но решиха, че след първи декември – режем пенсията и до тук“, казва още Валери.
Заради това мъжът обжалва пред по-горната инстанция НЕЛК.
„Да направим една малка сметка: 4 месеца и нещо чаках от ТЕЛК. След това 3 месеца чакам НЕЛК. Ако е върнато към ТЕЛК, значи още 3 месеца. След което ще дойде в НОИ. И от НОИ ще чакам още 4 месеца да решат. И то стана 1 година. Социални грижи в Долна Митрополия, за което благодаря, ми отпускат 44 лева на месец. Това е всичко, което аз получавам“, обяснява той.
Валери продължава да е без пенсия - и не знае кога проблемът му ще се реши.
Вече няколко месеца по подобен път вървят Виолета и 46-годишният ѝ брат. От 2018 година здравето му постоянно се влошава.
В момента е на легло. Заради влошеното му здраве, сестра му подава документи за ТЕЛК в края на юни.
„Март месец получихме документи с отказ – това са 8 месеца. От 3 години е с катетър. Не може да става сам – за да стане, трябва двама души да му помогнат. Да го изкарат навън на въздух. За да седне на количка, трябват също двама човека. В момента инвалидната количка е със спукани гуми“, казва Виолета.
ТЕЛК му определя 51% намалена работоспособност.
„51% означава човек, който може да стане, да работи, да се движи самичък, да не е зависим от друг. Той е с чужда помощ – сутрин баща ми излиза на работа. Оставя му стол – вода, храна, дистанционни. На обяд баща ми се връща. Дава му храна, сменя памперс, ако трябва. Това е мъж на 46 години, прикован към легло. Къде са властите?“, пита тя.
Близките му не могат да го заведат дори на лекар.
„Аз купувам лекарства. Голямата ми дъщеря купува лекарства. Баща ми работи на 76 години. С неговите 550 лева живеят двама човека. Министърът на здравеопазването искам да го попитам: докога? Ако иска да дойде, да види в какво състояние е брат ми. Не е само брат ми“, допълва Виолета.
Жената е болногледач в чужбина. И казва, че там хората с увреждания получават много по-добра грижа.
В системата на ТЕЛК през годините бяха направени редица промени – през 2023 година се върна се формулата, при която се взимат не само най-тежкото, а и съпътстващите заболявания на пациента. Реши се и при забавяне на преосвидетелстването, което не е по вина на пациента, пенсията да не се спира. През 2024 г. броят на комисиите се увеличи двойно, а документите започнаха да се разглеждат на случаен принцип, за да се ускори работата. А от този април – лекарите в ТЕЛК имат достъп до електронните досиета на пациентите.
Но проблеми не спират. Има не само ощетени пациенти, а и такива, които изцяло отпадат от системата, заради драматично свалени проценти.
Отиваме в една от най-натоварените ТЕЛК комисии в страната. От началото на годината са издали над 1000 експертни решения, от които 49 са обжалвани. Допреди да заработи системата за случайно разпределение са разглеждали документите основно на хора с онкологични заболявания.
„Медицинската документация е проблем. В много случаи е твърде много, което затруднява ориентацията. А в много случаи е много оскъдна. Много е написано, но не дава функционален дефицит. Ние даваме високи проценти за онкологичните заболявания, защото това са тежки заболявания. Но като гледаме общите заболявания, процентите не са високи, защото такива документи представят. Доста падат групите и самите лица обжалват“, казва д-р Нели Рускова, председателят на ТЕЛК.
От Националната експертна лекарска комисия отчитат: има тенденция за увеличаване на обжалваните решения. От около 12 хиляди и 400 през 2023 г., на 15 хиляди през 2024 година.
При самото обжалване също има проблеми заради противоречие в закона. А когато НЕЛК върне решението към ТЕЛК за преразглеждане, пенсиите се спират до ново произнасяне на комисията, макар че не би следвало да е така - проблем, за който от институцията на омбудсмана са сигнализирали неведнъж.
От Националния осигурителен институт обясняват, че при отмяна на решението няма правно основание за изплащане на пенсия:
„Ако процентът трайно намалена работоспособност, срокът, за който той е определен, и началната дата на инвалидизиране не са пораждали съмнения, експертното решение не би трябвало да бъде отменено.
Едва след като бъде извършено ново освидетелстване/преосвидетелстване от ТЕЛК и бъде постановено ново експертно решение, пенсионният орган се произнася с разпореждане относно правото на лицето и пенсията за инвалидност се отпуска, възобновява или възстановява в действителния ѝ размер, определен съгласно КСО.“
Проблем продължава да е и забавянето на решенията - в тази ситуация са 13 хиляди и 500 души. По закон - правата на хората с ТЕЛК следва да не се прекъсват, ако самите те са подали документи три месеца преди действащото им решение да изтече. Комисиите пък трябва да се произнесат в тримесечен срок от постъпването на документите при тях.
„При стриктно спазване на посочените срокове, както от страна на лицето, подлежащо на преосвидетелстване, така и от органите на медицинската експертиза, в случаите на редовно преосвидетелстване не би следвало да има периоди без действащо експертно решение или те би трябвало да са съвсем кратки“, посочват още от НОИ.
А от самите ТЕЛК комисии отчитат - работата се блокира и заради връчването на решенията, което най-често е по пощата и единият от секретарите е ангажиран изцяло с тази дейност.
Заради сложната работа, трудно се намират и желаещи да работят в системата. Но напредък има, казват от здравното министерство. При старта на реформата, просрочените ТЕЛК решения са били 35 хиляди. Но първоначалните намерения до средата всички забавени случаи да се наваксат няма да се осъществи.
От ведомството казват - на този етап не смятат за удачно прилагането на санкции. Вместо това - разчитат на финансови стимули, които да направят непривлекателната работа в ТЕЛК по-привлекателна.
Сега предстои работа по пакет от мерки, които да разрешат актуалните проблеми, противоречията в закона и да оптимизират сроковете на действие на ТЕЛК решенията, за да не се налага хората да се преосвидетелстват ненужно често. Очаква се промените да стане факт преди края на годината.
И потърпевши, и експерти обаче смятат: истинска промяна би имало единствено с пълна реформа. Която, вместо о да оценява уврежданията на хората в проценти, както сега, да се оценява възможностите, които имат спрямо собствените си заболявания, и да ги използват така, че да се интегрират в обществото.
Преди години работа в тази посока е започнала – но не е довършена. Остава въпросът кога - и дали - отново този въпрос ще дойде на дневен ред за властта. За хората с увреждания той не си е тръгвал. Те живеят с него всеки ден. Или поне се опитват да живеят.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK