Пореден уикенд на протести срещу управляващите в Сърбия. За първи път обаче се стигна до инциденти. Снощи демонстрантите нахлуха в сградата на държавната телевизия, днес се стигна до сблъсъци пред президентството. От какво е предизвикано недоволството на западните ни съседи?

Протестите тръгнаха през есента. Предизвикани от недоволството от управлението на президента Александър Вучич и премиера Ана Бърнабич и от побоя над лидера на малка опозиционна партия. Когато държавният глава им отговори, че и 5 милиона да му поискат оставката, той няма да се поддаде, протестиращите станаха хиляди. Днес вече са десетки хиляди.

Снимка: Reuters

Затова демонстрантите издигат лозунга – "Един от 5 милиона".

Противниците на управлението на президента Вучич недоволстват и от отразяването на живота в страната от националните медии. Това е и причината десетки демонстранти да нахлуят в радио-телевизия Сърбия. Емисиите не бяха нарушени. Пораженията са малки – изкъртена входна врата с изпочупени прозорци.

Снимка: Reuters

Премиерът Ана Бърнабич определи нахлуването като "вандализъм", а президентът Александър Вучич направи извънредно обръщение.

За желанието им да го свалят от власт, той сравни опозиционните водачи с лидерите на Косово.

След изявлението протестиращите направиха жива верига около президентството с ултимативното искане – няма да отстъпят, докато Вучич не излезе да говори с тях.

Основен организатор на протестите е партията „Двери”. Основана преди две десетилетия, тя не е парламентарно представена. Последователите й споделят консервативни възгледи, не харесват глобализма й, както почти всички сръбски партии, изповядват антиглобализма и патриотичния национализъм, и са яростни противници на президента, който също е умерен националист.

Снимка: Reuters

„Те трябва да са наясно, че като хранят вълка, един ден вълкът ще изяде и тях. Трябва да знаят също, че в Европейският съюз има някакви норми, някакви основи, които съвсем не са като изградените от Вучич норми. Така че ние никога няма да се присъединим към Европейския съюз с президент като Александър Вучич”, заяви Мартин Бежинаревич, организатор на протестите.

Както в страни със силна улична демокрация като Франция, Испания и Гърция, протестите постепенно стигнаха до точката на народен бунт срещу ниските доходи и лошото управление.

„Всяка седмица ни се подготвя някаква нова война – я с Хърватия, я с някой друг наш съсед от региона. Това прави това правителство. Това, което най-много притеснява младите, е че не могат да разчитат на нормален живот с днешните заплати. Често са принуждавани да работят на минимална заплата, или без трудов договор, или на парче в сивия сектор. Така че в тази страна, младежо, вие не може да очаквате да живеете според вашите умения, нито пък да мислите свободно”, заяви Елена Анасонович, организатор на протеста в Белград.

Снимка: Reuters

Макар и на другия полюс в политическото пространство, в протестите активно участва и опозиционната Социалистическа партия. Лидерът й Вук Йеремич е първите редици на демонстрантите.

„Хората са на улицата, защото им е писнало от несправедливостта, от корупцията, от насилието и изнудването. Днес в Сърбия човек не може да се бори с тези неща чрез институциите, тъй като на практика те са суспендирани. Затова тук на улицата сме толкова много”, каза Вук Йеремич, бивш външен министър.

В демонстрациите участват привърженици на близо 30 политически формации, обединени в Съюз са Сърбия.

Протестите продължават и тази вечер, следващата събота и неделя също. Докато, според самите протестиращи – не преобърнат властта и системата.