Европейската прокуратура разследва енергийните предприятия, свързвани с Христо Ковачки за неверни отчети с цел спестяване на милиони левове от такси. Заподозряна е фирма, която е заверявала отчетите за вредни газове на заводите в последните няколко години. Марин Николов потърси компаниите, извършвали тази дейност.
В понеделник Европейската прокуратура започна мащабна акция срещу 9 електроцентрали и топлофикации, свързвани с Христо Ковачки.
„От доста време работим по темата, под надзора на Европейската прокуратура, със сигурност повече от месец“, каза служебният министър Иван Демерджиев на 27 февруари.
Проверява се дали предприятията са декларирали реалните количества вредни газове, които са отделяли във въздуха при производството на енергия, или са занижавали данните, за да спестят милиони левове такси.
Какво означава това? По закон всяко енергийно предприятие трябва да заплаща за отделения във въздуха въглероден диоксид. Ако гори въглища например, централата трябва да плати 98 евро на тон въглероден диоксид, според борсовите цени на сайтовете за търговия с вредни газове към момента.
Ако ТЕЦ „Бобов дол“ например гори 26 000 киловатчаса на ден, следва да плаща над 2 500 000 евро, обясниха за bTV експерти по верификация на данни за вредни емисии. Целта на тези мерки е всеки производител да премине на екологично по-чисти суровини, за да плаща по-малко. Още преди 2 години пред bTV това обясни и самият Христо Ковачки, който и до момента изтъква, че не е собственик на изброените централи, а само консултант на някои от тях.
Най-добрият вариант за това е да се използва газ плюс алтернативни горива от типа на биомаса, на РТФ, които дават възможност за оптимизация на всички разходи“, каза Христо Ковачки през 2020 г.
Обект на прокурорското разследване обаче е частна фирма, която е акредитирана от държавата да заверява данните за отделените газове на енергийните централи. Компанията е заподозряна за представяне на фалшиви доклади до държавните органи с цел спестяване на милиони левове плащания, съобщава европрокуратурата.
bTV потърси експерт към фирмата, която е заверявала данните на същите централи до 2019 година – верификатора Евгени Соколовски. Той отказа да коментира разследването на база декларация за поверителност към предприятията – клиенти. Твърди обаче, че която и да е фирма верификатор трудно би могла да излъже в данните за отделени вредни газове.
„Това при всички положения е основно проверка по документи. Издадено разрешително за емисии на парникови газове. Годишен доклад за отчитане на емисии на парникови газове на съответния оператор. Протоколи от акредитираните лаборатории. Нашата проверка е да съберем всички тези хартиени носители“, обясни Евгени Соколовски, верификатор на вредни емисии
Според него отчетът колко вредни газове отделя едно предприятие се изготвя най-напред от служителите в него, които ден по ден трябва да описват количествата материал, изгорен за производството на енергия. Дали прокуратурата ще установи и докаже неверни отчитания, подадени от централите, предстои да разберем. Сред първите фирми, в които влязоха антимафиотите и ДАНС в понеделник, беше ТЕЦ „Марица 3“ - Димитровград.
„Нямаме някакви конкретни притеснения, единствено това, което най-вече ни притеснява, че се случва в един такъв предизборен момент“, заяви Юлиян Семерджиев, прокурист на ТЕЦ – „Марица 3“ на 27 февруари тази година.
Второто звено, отговорно за подаваните нива на вредни газове, са лицензираните лаборатории, които вземат проби от материала за изгаряне, за да определят вида му, казва Соколовски.
При въглищата например се отделя малко над един тон въглероден диоксид на киловатчас, обяснява експертът. Това число е твърдо, но е различно за всеки вид материал. В отчетите то се умножава по изгорените количества. Последният орган, който проверява всичко по закон, пък е Българската служба по акредитация, казва Соколовски.
Дали Европейската прокуратура проверява и лабораториите, както и службата по акредитация - не знаем. Търсим обаче фирмата, която от 2019 г. поема от Соколовски верификациите за заводите в Бобов дол и Брикел – „Джи Ем Ай Верифай“.
С нейната поява, според пуликация на „Бивол“ от 2021 г. данните за отделяния въглероден диоксид на ТЕЦ-овете рязко са се понижили. Оттам се защитават с писмо, което потвърждава казаното от колегата им Соколовски.
Озвучен цитат: „Дружеството подлежи на непрекъснат контрол от Изпълнителна агенция „Българска служба по акредитация“. Ежегодно в периода на верификация оттам се провежда надзор и наблюдение".
Цялата писмена позиция на фирмата - верификатор вижте ТУК:
Позиция до медиите от „Джи Ем Ай Верифай“ ЕООД
Относно разпространената информация за дейността на „Джи Ем Ай Верифай“ ЕООД ,бихме искали на първо място да обясним, че дружеството е обект на постоянен контрол от страна на компетентните органи и манипулации от мащаба на тези, за които се говори, са напълно недопустими.
Верификационен орган „Джи Ем Ай Верифай“ е надлежно акредитиран орган, извършващ верификация на доклади на български предприятия, които попадат в обхвата на Европейската схема за търговия с емисии.
От 2018 година Верификационният Орган към „Джи Ем Ай Верифай“ ЕООД притежава валидна акредитация за извършване на верификационна дейност, издадена от Изпълнителна Агенция Българска служба по акредитация (ИА БСА).
Дружество подлежи на непрекъснат контрол от ИА БСА. Ежегодно в периода на верификация от ИА БСА се провежда надзор и наблюдение, състоящи се в посещение и верификация на място на произволно избрана инсталация, която е собственост на наш клиент, както и преглед на документацията и оценка на досиетата на операторите, на които е проведена верификация. Оценката и наблюдението завършва с доклад от ИА БСА.
Държим да обясним детайлно процеса по верификация, тъй като през последните дни чухме редица тълкувания и неверни твърдения, относно достоверността му. Всеки оператор до 31 март е задължен да внесе верифициран от избрания от него Верификационен Орган, съгласно сключен договор, изготвен от него доклад, относно потребените през предходната календарна година горива и отделените емисии в Изпълнителна аганция по околна среда.
След получаване на годишния доклад на оператора, Верификаторът извършва проверка по отношение на съответствието с издадените от компетентните органи Разрешително за емисии на парникови газове и план за мониторинг. Верификаторът изисква информация за кореспонденцията на оператора с компетентните органи през годината, включително актуалното разрешително за емисии на парникови газове, както и констативни протоколи за извършени проверки от РИОСВ.
След извършване на подробен анализ на цялата получена информация се насрочва дата за посещение на масто в инсталацията, където се проверяват количествата, посочени в доклада, изискват се фактури за употребените горива и суровини, счетоводни справки, оборотни ведомости, протоколи от метрологични проверки за измервателните устройства, валидни сертификати, издадени от акредитирани лаборатории и протоколи от лабораторни анализи.
Тук искаме да уточним, че емисионните фактори, които се използват са съгласно Националната инвентаризация на парниковите газове или на база лабораторни анализи, като са спазени изискванията на одобрения план за мониторинг от ИАОС.
Всички тези документи се проверяват, за да бъдат отново потвърдени данните в изготвеня от оператора доклад.
Независим проверяващ прави вторична проверка на всички документи и стойности в изготвения от оператора доклад, като в случай на необходимост изисква допълнителна информация. Едва след вторично потвърждение на данните се счита, че изготвеният от оператора доклад отговаря на изискванията и е потвърден. Верификаторът съхранява досиета на операторите, за които е извършена верификация, съдържащи набор от документи, които потвърждават стоиностите и изчисленията, съдържащи се в изготвените от тях доклади.
За процеса на верификация през 2023 г. „Джи Ем Ай Верифай“ има договори с 22 оператора. До момента са верифицирани 8 доклада, които вече са проверени, одобрени и публикувани на страницата на Изпълнителна агенция по околна среда.
https://eea.government.bg/bg/r-r/r-te/verifitsirani-dokladi-23/dokladi-1r
Продължаваме активна работа по завършване на докладите на оставащите 14 оператора, с които работим, с цел изпълнение на ангажимента по сключените договори. Държим да подчертаем, че към настоящия момент нямаме прекратени договори и не обмисляме вариант за прекратяване.
В момента тече проверка от страна на компетентните органи във връзка с дейността на дружеството и апелираме до приключването и да не бъдат правени публично негативни внушения по адрес на дружеството и верификационния орган към него! Сега не е времето да се спекулира! Нека оставим компетентните лица да си свършат работата! След края на проверките, резултатите от тях ще бъдат надлежно оповестени.
Преди дни bTV изпрати писмени запитвания и към Христо Ковачки. Поканихме бизнесмена за коментар на разследването на Европейската прокуратура за злоупотреби от 9-те централи и топлофикации. От електронните адреси, ползвани за кореспонденция с бизнесмена до момента нямаме отговор.