По-мръсен въздух в България и възможна злоупотреба за милиони евро.
Европейската прокуратура обяви първи подробности по разследването си, което води у нас. ГДБОП и ДАНС, по нареждане на европрокурорите, от вчера проверяват 9 енергийни дружества - тецове и топлофикации, част от които през годините са били свързвани с енергийния предприемач Христо Ковачки.
Европрокурорите на Лаура Кьовеши разследват една фирма, отговорна да проверява тецове и топлофикации у нас какви въглеродни емисии изхвърлят. Данните се подават с доклади към Агенцията по околна среда.
„Въз основа на доказателствата е изчислено, че декларираните занижени емисии, представени на националните органи, са довели до загуби за бюджета на ЕС и националните бюджети в размер на милиони евро - под формата на неплатени суми за действително изразходвани емисии на парникови газове. В допълнение докладваните занижени емисии също са оказали влияние върху качеството на въздуха в България“, казват от прокуратурата.
Проверяваните централите и днес казаха, че не се притесняват от разследването.
„Ние подаваме коректни данни. Има определени механизми, които позволяват тези квоти да бъдат намалявани. Като цяло се влага максимално количество био маса, която по този начин се намалят тези квоти“, каза Юлиян Семерджиев – прокурист в ТЕЦ „Марица 3“ Димитровград.
Но според европрокуратурата данните са занижавани от 2017 година.
„Ще се окаже, че тези топлофикации не са купили една огромна цифра, тоест не са я внесли в бюджета, а са си я спестили и е останала при тях. Това е огромна измама“, заяви енергийният експерт Красимир Манов.
Прокуратурата в България не е ангажирана в разследването.
„Българската прокуратура не работи по това образувано досъдебно производство, което е изцяло на европрокуратурата. Действията по разследването се извършват по тяхно образувано досъдебно“, каза Сийка Милева, говорител на главния прокурор.
Повече от 150 души от ГДБОП и ДАНС проверяват дружествата.
„МВР изпълнява изцяло разпореждането на европрокуратурата. Работи по НПК, но детайли не мога да дам. Очаквайте ги от представители на ЕП“, каза Станимир Станев, заместник главен секретар на МВР.
В началото на 2023 г. цената на емисиите въглероден диоксид достигна рекордните 100 евро за тон.