Проверките в тецове и топлофикации провокираха и вълна от реакции на политическата сцена. Стигна се и до обвинения за чадър над определени икономически интереси. Партиите у нас не се оказаха изненадани от разследването за мащабни измами в наши тецове и топлофикации.
Напротив - напомниха, че през годините е имало редица сигнали и обвиниха прокуратурата, че умишлено си е затваряла очите. Така отново повдигнаха въпроса за реформа в съдебната система.
Прочитът на политическите сили е, че „Европа ни е ударила звучен шамар. А щетите са били за сметка на здравето на хората, но и на държавния бюджет.“
На обвиненията от европейската прокуратура партиите отговориха с обвинения към българската прокуратура.
„Европейската прокуратура направи това, което българската прокуратура с години не правеше – да разследва порочни практики“, каза Венко Сабрутев, „Продължаваме промяната“.
„Фактът, че досега не е направено, означава, че прокуратурата не си е свършила работата, българската“, заяви лидерът на БСП Корнелия Нинова.
Бившият министър на околната среда Борислав Сандов посочи, че той лично е подавал сигнали за манипулиране на данни за въглеродните емисии от някои топлоцентрали. Но никой, по думите му, не обърнал внимание.
„За мен от дълги години се осъществява чадър върху предприятия, свързани с бизнесмена Христо Ковачки“, обясни Борислав Сандов, „Демократична България“.
„Не познавам г-н Ковачки, не знам и за самите тецове чия собственост са, но отново казвам – не е важно кой е човекът. Важно е, че щом има злоупотреби, разследващите органи трябва да си свършат работата“, каза Георги Самандов от „Български възход“.
Ефектът от разследването ще е не само върху имиджа на страната, но може да доведе и до загуби за бюджета, предупредиха още партиите. И призоваха - първо да видим резултатите от проверката.
„Предполагам да изчакам да видим има ли нарушения, какви са, къде са, в каква област и т.н.“, коментира Даниел Митов, ГЕРБ-СДС.
А ако има нарушения, трябва да има и наказания, коментираха още политическите сили.