Седмицата завърши с поредната човешка трагедия край София. 18 трупа на задушили се хора в български камион ковчег на трафиканти на хора. Жертвите са от Афганистан, страна, която от лятото на 2021 г. отново е под контрола на движението "Талибани". Владислава Тричкова се срещна с един от първите хора, допуснати до болницата. Това е посланикът на Афганистан у нас Мохаммад Сайфи.

- Здравейте. Благодаря ви, че ни приехте в посолството на Афганистан. Нека започнем първо с трагедията. Вчера сте се видели с част от пострадалите. Как са те?

- Благодаря Ви, че ни давате възможност да говорим за това през вашата телевизия. Позволете ми да благодаря и на правителството, особено на министерствата на вътрешните работи и здравеопазването. Вчера аз лично посетих Военномедицинска академия. Видях се с осемте човека, които са настанени там. Някои от тях бяха още в шок, имаше и в безсъзнание, но прогнозите са, че може би съвсем скоро ще могат да бъдат изписани. Вчера там се видях и с едно момче, което дойде в съзнание буквално пред нас. Не знаеше къде е и какво се случва. Аз му казах да е спокоен. Аз му казах: В Европа си, в България си. Спокойно, никой няма да те унижава, да те гони, това е нормална държава, виж как се грижат за теб, ти си в болница. И той без да говори само се разплака.

- Разказаха ли ви нещо за самата организация, за самия случай, за последния час от пътя им?

- Да, разказаха ми. Те са тръгнали около 7 сутринта. Тези тайници били много малки, много тесни. Но им казали, че трябвало да са много кротки и да потърпят. Пътят не бил един час, както им казали. След 7-8 часа те продължавали да пътуват. Дълго време им липсвал кислород, вода и много хора са загинали.

- Закъде са пътували?

- Знаете, маршрутът е Иран, Турция, България, Сърбия, Западна Европа. Всички емигранти искат да отидат в Западна Европа. Там искат да си намерят достойна работа. Да могат да учат. Те всички са млади. Вчера видях по списъка. Те са от 15-годишни до 25. Това са съвсем млади хора.

- Разказват ли Ви нещо за самите трафиканти?

- Да. Това е мрежа. Всеки в своята си страна изпълнява своите си задължения. В България задължението е било от границата до сръбската граница. И нататък други трафиканти трябвало да ги прекарат. Те помнят, че когато са ги товарили в камиона са видели 4 човека. Напътствали са ги, организирали са ги. Помнят ги.

- Не са си говорили?

- Не. Те едните говорят български, другите не. Няма как. Те са бързали и бързо са се натоварили. Това, което ни разказват е, че на мястото, където са ги открили е била последната им спирка в България. Там шофьорът е отворил, защото е имало шум, видял е, че има загинали и е избягал. Но там друг трафикант нямало, само шофьорът. Това е, което ни разказват.

- Колко пари са платили за това?

- Ние конкретно за пари не сме говорили. Чувал съм как те плащат в рамките на между 2000 - 3000 евро. Това е за преминаването на пътя от Турция до Сърбия.

- Нито един от тях нямаше документи. Отначалото беше под въпрос каква е възрастта им, дали със сигурност са от Афганистан. Това вече ясно ли е?

- Да. Афганистанци са всичките 52-ма души.

- Търсят ли Ви вече техни роднини, Вие успяхте ли да се свържете с тях?

- Да.

- Как са разбрали някои от тях за инцидента?

- Това, което знам, разбира се неофициално е, че част от афганистанците са успели да снимат и да кажат на свои близки какво се случва. Това е станало между излизането им от камиона и идването на полицията. Снимали са кой е жив, кой е здрав - информацията са я дали на свои роднини и те са си я препредавали един на друг.

- Мъже са всичките?

- Всички са мъже.

- По принцип ли е така? Повече мъже ли бягат?

- Не, и жени бягат, но за тях е по-трудно. Традициите в Афганистан са доста по-различни. Жените не могат просто да прекосят гори и пустини. Също, семейните ценности, не всяко семейство ще позволи просто така една жена да тръгне. Понякога измежду мъжете се намира жена. Но между тези 52-ма души, които са побрани в такова малко пространство, щеше да е много тежко да има жена между тях, имайки предвид условията. Щеше да е много трудно.

- Господн Сайфи, през лятото на 2021 година ситуацията в Афганистан се промени. Отново е под контрола на талибаните. Това промени ли първо броят на мигрантите? Повече ли са хората, които се опитват да избягат и промени ли се техният профил?

- Отдавна има война в Афганистан. В продължение на тези 44 години те емигрират. Има голям поток. След окупирането на Афганистан от талибаните преди около година потокът продължава да се увеличава и ще се увеличава. Трафикантите винаги ще намерят начин да работят тази работа.

- България винаги е транзитна страна, нали?

- Да. За съжаление е така и винаги е било така.

- Пътят е дълъг, скъп и труден. Колко труден е животът в Афганистан сега, за да трябва човек да избере да рискува живота си и да тръгне на Запад?

- Те са готови да рискуват своя живот, но да не са под ръководството на талибаните. Представете си първата седмица, в която дойдоха талибаните - имаше хора, които се качваха по крилата на самолетите и искаха да избягат.

- Ако тръгнат на път, рискуват никога да не се върнат, никога да не стигнат, никога да не видят семействата си? Струва ли си рискът? 

- Предпочитат. Там също всеки ден умират. Всеки ден. А тук могат все пак да стигнат живи.

- Зад вас виждам знаме. Това означава ли, че не признавате режима на талибаните? Защото това е знамето на старата власт в Кабул.

- Нашият флаг си е наш флаг, но тази флаг не принадлежи на талибаните.

- Какво искате да кажете на нашите зрители и как бихте описали живота в Афганистан през очите на хората, които загубиха живота си в един камион, и на онези, които едва оцеляха?

- Стремят се да отидат на Запад и да продължат да учат. Те знаят, че пред тях има риск, по пътя. Но предпочитат да тръгнат. 100 пъти предпочитат това пред факта да останат там. Имам обръщение към своя народ – да престанат да поемат такива рискове, да потърпят този режим. Този режим скоро ще приключи. 

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement