Без вода за пиене, готвене и баня. Така живеят през голяма част от деня и нощта хората в 227 градове и села в България.
Докога болници, детски градини и домакинства ще са на воден режим - не е ясно. И всичко това - при тревожен спад в нивото на няколко големи питейни язовира в страната през ноември.
Тогава Министерството на околната среда и водите алармира, че ако зимата е суха, на сухо могат да останат и жители в селищата, захранвани от язовирите „Тича“, „Камчия“, „Ястребино“, „Ясна поляна“, „Асеновец“, „Среченска бара“, „Йовковци“, „Калин“ и „Карагьол“. Дали, обаче, липсата на дъждове е единствената причина за намалялата вода?
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Оказа се, че в някои от тези язовири са изчезнали стотици хиляди кубици вода над разрешеното за ползване. Например от „Камчия“. Язовирът снабдява с вода Бургас и Варна. За ноември екоминистерството е позволило на ВиК-фирмите на двата града да ползват близо пет милиона и половина кубика.
Решението е взето при полезен обем вода в язовира на 25-ти октомври, който в следващите 30 дни е намалял с 6 милиона и 700 000 кубика, сочат данните на сайта на министерството.
Това е с един милион 220 хиляди кубика над разрешеното, казва Димитър Куманов от природозащитното движение „Балканка“.
„Черно на бяло пише и се вижда, и може да се проследи, че полезният обем в язовир „Камчия“ в началото на ноември е бил 34,5 мил. кубика. Обемът на водата е намалял с 6,7 мил. кубика за този месец, а е било разрешено 5,5. - 1,2 ги няма“, уточни Куманов.
Къде са тези кубици вода от Камчия? От екоминистерството ни отказват интервю, но пишат, че изчезналата вода се смята по друг начин – не от 25 октомври, както е според разрешението им, а от 1 ноември до края на месеца. Така числото на излязлата неразрешена вода от „Камчия“ за ноември е по-малко – 520 000 кубика.
„Факт е, от 25-и до 25-и - 1,2 милиона повече е спаднал обемът на водата в язовира. Дъждът впоследствие може да е вкарал повече вода, така че тези цифри от 1-и до 1-и да са по-малки. Тоест загубите са си тези. Има нещо много по-важно от това. Ако всеки месец оттук нататък, както стана ноември, водата в язовира намалява с 6,7 мил. кубика и са останали 27,8 - това означава, че вода в този язовир има за четири месеца и малко“, поясни още Димитър Куманов.
Къде е отишла ценната вода? bTV започва проверка първо с изградения ВЕЦ-Камчия. От септември електроцентралата не работи, казват от „Басейнова дирекция“ - заради ниското ниво и налягане на язовира.
До тогава ВЕЦ-ът е работил, но само с водите постъпили в питейната тръба за Бургас и Варна, каза за bTV собственикът му Димитър Тадаръков.
По думите му централата няма нужда от друга вода от язовира, а още по-малко - непозволена. Къде е изтекла тогава неразрешената вода? Питаме ВиК-фирмите. От Варна отричат да са взели повече. Дори малко икономисали.
„След среща с МОСВ ни беше наложено два милиона кубика на месец. Ние сме потребили милион и 900 000 кубика“, обясни управителят на ВиК-Варна Веселин Русев.
От ВиК-Бургас обаче признават, че през ноември са взели близо 370 хиляди кубика вода от „Камчия“ над разрешеното. Реално „ВиК“ ЕАД град Бургас е надвишило лимита си с 367 942 куб. метра.
„С писмо с №К-238-24/22.11.2024г. сме поискали от министъра на околната среда и водите завишение на отпуснатия лимит с 0,400 млн. куб. м. Нямаме отговор“, заявяват в своя позиция от ВиК-Бургас.
От ВиК обясняват неспазения лимит с нуждите на хората в Бургас и района. За да има вода по домовете там трябват 400 000 кубика над разрешеното от язовира. А заради превишаването през ноември, „Басейнова дирекция“ ще глоби ВиК-Бургас.
За неразрешена вода държавният орган глобява държавния оператор вече трети път за годината, средно по 1500 лв. Същото нарушение за октомври са направили и ВиК-Варна.
„Няма как - водата не стига“, обясняват от водните дружества. И са готови да плащат глобите. На този фон според ВиК дружествата хиляди кубици вода изчезват през системни течове от аварии по старите водопроводи.
„Две трети от подаваната вода се губи за съжаление. Тази подавана вода, два милиона, идва в града и в населените места вече се губи в различни части. Но в сравнение със страната, ние сме добре. Загубите имат тренд надолу, от 65 на около 60 процента“, заявява управителят на ВиК-Варна.