Жители на троянски села се страхуват от рестарта на проекта за изграждане на язовир в района. Заради водната криза в Плевен и Ловеч държавата спешно рестартира проекта, който е спрян преди 30 години, но хората от селата Черни Осъм и Орешак са притеснени, че строителството може да доведе до много негативни последици за региона. 

Тежък воден режим наложиха в областите Плевен и Ловеч. От няколко месеца вода от чешмите в двата областни града и прилежащи села тече едва по 10 часа на ден. А до някои абонати, които живеят на високо, вода не достига почти никога. Това накара държавата спешно да помисли за рестарт на проекта за язовир Черни Осъм.

„Преди около тридесет години е имало проект, който е бил замразен. Става въпрос за изключително много средства за изграждането на язовир, след което да се рехабилитира и довеждащият водопровод“, казва областният управител на Ловеч – Дора Стоянова.

Жителите на Троян и съседните села обаче не искат в района да се строи язовир. Местните са категорични, че водната криза се дължи на остарялата и изключително компрометираната водопреносна мрежа.

„За нас най-важно, преди да се мисли за изграждане на язовир да се помисли за реконструкция на водопровода,  който от 2017 година е с изтекъл експлоатационен срок, авариите, които се случват по него са доста, почти всеки ден имаме и в Орешак аварии, което дава като резултат едно 60-70 % загуби, докато стигне водата до потребителите в Ловеч и Плевен“, казва кметът на село Орешак - Мая Найденова.

„Така сме в пълна подкрепа на кметовете на други населени места, които страдат в момента, защото аз когато станах кмет на Черни Осъм имахме същия такъв проблем, който го оправихме с подмяна на водопровода в селото. Смятам, че това е една от основните причини съседните на нас места да имат проблеми с водата“, казва кметът на село Черни Осъм, Марин Сираков.

В Черно Осъм и Орешак разбрали за рестарта на проекта от медиите. Казват, че никой представител на държавата не е дошъл да им обясни какво ще се случва, което поражда напрежение и дори страхове у хората.

„На този етап никой не е идвал при нас, само чуваме, четем, слушаме и това е. Хората започват масово да се притесняват, искат организиране на различни протести, но ние смятаме, че това всичко е излишно, ако се направи една реконструкция на този водопровод“, обяснява Мая Найденова.

„Говорейки за язовир Черни Осъм хората са притеснени, защото те слушат за това по телевизията, но никой до сега не е дошъл на място да каже какво ще се прави. Всички в района на Черни Осъм, Орешак и Троян, които ще бъдат потърпевши от започване на такава мащабна строителна дейност смятат, че преди да се говори за язовир трябва да се направи ремонт на водопровода и не само ремонт на основния водопровод, а и ремонт вътре в самите градове и населени места. В момента към централния водопровод група. Черни осъм подава 300-320 литра в секунда, което е повече от четвърт кубик вода в секунда. Вие може да си направите сметката 70% от триста литра колко достига до потребителите на вода в градовете“, заявява Марин Сираков.

„Има напрежение в Орешак и Черни Осъм. Хората се тревожат за имотите си, дори текат слухове, че селата могат да бъдат изселени и мисля, че представители на държавата трябва да се срещнат с хората от двете села и обективно да обяснят какви са намеренията на българската държава в  това отношение“, споделя кметът на община Троян, Донка Михайлова.

След протести на местни жители и еко организации преди повече от 30 години проекта за изграждане на язовир в района е спрян. И днес местните са твърдо против да се строи язовир, който е само на 2 км от къщите им.

Владислав Кардашимов е председател на земеделска кооперация в село Черни Осъм. Той се обявява срещу изграждането на язовира.

„Местното население е категорично против изграждането на язовир „Черни Осъм“ и аз лично като жител на Черно Осъм смятам и съм убеден, че решението на проблема на двата областни града Ловеч и Плевен се крие на първо място в абсолютно компрометирания довеждащ водопровод до тях. Последиците върху природата ще бъдат много сериозни, смея да кажа, че нашето място е едно от най-красивите в цяла България, не само върху растителността, но и върху животинския ресурс. До колкото съм чувал част от площта на язовира ще попадне в Национален парк Централен Балкан и тук бих призовал организациите, които се занимават с  опазване на природата и животните също да вземат отношение по този въпрос“, обяснява той.

„Безспорно водопровода трябва да бъде реновиран тъй като той е неефективен в момента, тъй като има големи загуби. Около 60-80 %, никой не може да каже в момента колко са, но е факт, че той не действа ефективно. Страдаме от безводие, а Троян има вода. Дори по разчети той може да отстъпи 5-6 процента от деривацията, от наличието на осъмския водопровод, които да бъдат използвани за Плевен и Ловеч. Една такава промяна е много важна“, споделя Иван Тотковски, друг жител на селото. 

„Фактът, че се размразява проекта предизвика изключително безпокойство във всички нас. На първо място това, че изграждането на един такъв голям водоем ще нанесе изключително тежки поражения, които едва ли биха оправдали изграждането на такъв язовир, въпреки че водната криза трябва да бъде преодоляна“, казва друг жител на селото – Цветомир Цветков.

Повече от 10 години в Троян няма воден режим, след като общината подменя почти изцяло вътрешната водопреносна мрежа.

„За нас е изключително важно съседите от Плевен и от Ловеч да имат вода. За община Троян това не стои като проблем, тъй като ние обновихме 85 процента от водопреносната мрежа на територията на града. За това нашето разбиране е, че държавата трябва да подкрепи общините Плевен и Ловеч на първо място да обновят ВиК мрежата. Това, което ние първо поехме като ангажимент, че община Троян ще намали до минимум ползването на вода от група Черни Осъм, за да може част от водния ресурс да бъде насочен към двата областни центъра и ползваме вода от други източници“, казва кметът на община Троян.

Местните са категорични, че държавата първо трябва да финансира подмяната на довеждащия водопровод. Изграждането на язовир би отнело много средства и време и няма да доведе до скоростно решаване на водната криза в Плевен и Ловеч.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK