Норвегия заяви, че иска да въведе отново задължително изграждане на противодесантните укрития в новите сгради - едно от около 100-те предложения, целящи да повишат готовността в случай на война, предаде "Франс прес".
Норвегия, която е член на НАТО и има обща северна граница с Русия, отмени това изискване през 1998 г. след разпадането на Съветския съюз и края на Студената война.
"В бъдеще трябва да вземем предвид и да сме готови да управляваме кризи и войни", заяви министърът на правосъдието на Норвегия Емили Енгер Мел, чието досие включва и готовност за извънредни ситуации.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Мел направи своите забележки, докато представяше бяла книга за готовността на Норвегия заедно с министър-председателя Йонас Гахр Стор.
Лявоцентристкото правителство предложи да се въведе отново изискването всички големи сгради да бъдат оборудвани с противодесантни укрития, като отбеляза, че войната в Украйна е подчертала необходимостта от тях.
Според правителството в момента Норвегия разполага с достатъчно убежища за въздушни нападения, за да побере около 45% от населението си, в сравнение с 90% във Финландия, 80% в Дания и 70% в Швеция.
Правителството също така иска да увеличи броя на наличните хора в гражданските отбранителни сили от 8000 на 12 000 души и да подобри продоволствената си самостоятелност до 50% до 2030 г.
То предложи също така да се обмисли как да се координират по-добре публичните и частните кибернетични усилия, да се разработи нова стратегия срещу дезинформацията и да се засили контролът върху собствеността на земята.
През последните години норвежките медии разкриха как чужденци, особено руснаци, са закупили земя в близост до чувствителни обекти като военни бази.
В допълнение към заплахата от война, документът има за цел да предвиди риска от саботаж, хибридна война и кибератаки, както и пандемии и екстремни метеорологични явления.
Макар да отбелязва, че геополитическата ситуация е "по-напрегната", Стор заяви, че "не виждаме непосредствена военна заплаха срещу територията на Норвегия".
Тъй като неговото правителство има малцинство в парламента, текстът ще се нуждае от подкрепата на опозиционните партии, за да бъде приет, което означава, че е възможно да бъдат направени някои промени.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK