В настоящите дни и седмици на практика се взимат решенията, от които ще зависи дали България ще приеме еврото от 1 януари 2026 г. Стъпките от страна на България са няколко. Първо - бюджет, който предполага фискална стабилност и второ искане за извънреден конвергентен доклад.
След това топката е във Франкфурт и Брюксел - заключения от доклада и решение.
Община Криводол, Врачанска област се оказва най-напред по пътя към еврозоната. Цените на общинските услуги вече са в лева и евро. Част от национална информационна кампания.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Но докато официалната кампания е по-скоро символична, анти-евро кампанията е агресивна и всеобхватна. В какво вярват хората в Криводол
Криводол е с единия крак в еврозоната.
Цените на общинските услуги, освен в лева, вече са и в евро, споделя кметът на общината. Целта е хората да се убедят, че цените в евро не се променят, а се превалутират.
Общинска ливада за косене под наем струва или 9,90 лв. или 5,6 евро за декар. Лозето е 5, 11 евро или 10 лева.
„Но сега, след като се надяваме вече да бъдем приети в еврозоната, за да може и ние да се почувстваме в Европейския съюз истински“, каза кметът на Криводол Христо Доков.
Общинските услуги в Криводол в две цени, точно както ще бъдат всички цени и в магазините, след като приемем еврото. Но повечето хора в Криводол вярват, че цените ще се удвоят, когато влезем в еврозоната.
Масово са убедени, че това, което днес струва 1 лев, ще струва 1 евро. И никой не може да ги разубеди, че това просто не е истина.
Пътят ни към врозоната минава през Криводол. Освен че услугите на общината вече са в евро от Криводол е един от най-големите експерти по приемането на общата валута - Любомир Дацов. Той е сред експертите, които работя за влизането ни в чакалнята на еврото.
„Противниците на еврозоната обикновено спекулират със страховете на хората. Това е трудното, защото много трудно може да се противопоставиш на такъв тип оръжие. Страхът е много нещо и когато действат с внушения, аз почти никой не съм видял да е привел някакви факти“, коментира Любомир Дацов.
Кметът на Криводол споделя, че и млади, и стари в града се информират от социалните мрежи, където се води мащабна дезифорамционна кампания против еврото. Част от хората са убедени, че цените ще се удвоят. Страховете ги водят и никакви разумни аргументи не работят.
„Интересно е защо хората вярват на такива клипчета, а не на официална информация. Тоест, ако има нещо, което да е гарант на стабилността на българският лев, това е, че той е свързан и вързан с еврото“, обясни Дацов.
Иван Нинов работи в Германия. Бил там, когато въвели еврото.
„Ако минем на евро, за мен нищо няма да се промени. Заплатата ми е в евро и ми се превръща в лева. И обратно. За мен това специално не ме бърка“, казва Иван.
„По принципа не съм против приемането на еврото, защото натам вървим“, казва Илияна.
Тя е сред тези, които разбират предимствата на общата валута, но признава, че кампанията против еврото я разколебава. И не знае на кого да вярва.
Дезинформационната кампания против еврото е мащабна, целенасочена и е проникнала дълбоко в убежденията на хората, споделя бившият зам.-министър на финансите и член на Фискалния съвет Любомир Дацов.
„Аз бих казал, че държавата и Министерството на финансите, и БНБ, са длъжници в този процес. Нито тази кампания беше достатъчно активна, нито достатъчно убедителна. Нещата са оставени някакси на естествения процес. Но в края на крайщата, според мен, винаги е било важно обществото да бъде убедено, да му бъде показано какъв е механизмът“, смята Любомир Дацов.
В Криводол са убедени, че хърватите страдат и че там се случва истински апокалипсис след въвежденето на еврото.
„Между другото няма нито една държава, където инфлацията да е скочила съществено. Ние говорим дори за модерната Хърватия, в България се опитват да ни убедят, че са станали страшни неща. Дори в Хърватия в момента говорим за 2% инфлация - разлика. Не е нещо съществено. И то при положение, че за миналата година Хърватия е държавата с най-висок икономически растеж в Европа. Нейният растеж е два пъти по-висок. И то става въпрос за изключително добро развитие на държавата след влизане в Еврозоната, защото, особено в областта на туризма, обемът на туризма се е повишил значително. Ако говорите с хората там, ще видите, че структурата на този туризъм, който преди беше относително евтин, в момента, заради влизането на Еврото, Хърватия почва да привлича доста богати туристи, което води до големи промени“, обясни Дацов.
Според него зад дезинформационната кампания против еврото стоят големи финансови и политически интереси.
„Определени хора се възползват от ситуацията, имат политически интерес. Видимо, някои не работят безплатно. Защото кампанията е прекалено добре структурирана и организирана. И изисква добри финансови ресурси, за да се случи това нещо. Но го има и нещо другото. Няма как да неутрализирате, когато някой работи със страховете на хората. Трябва да мине, защото за страха се изисква да мине време, за да се убедиш от личния си опит, че нещата не са такива“, казва експертът.
Хората едновременно вярват, че цените на храните в Германия са по-ниски от България и протестират срещу веригите, а в същия момент вярват, че в страните, приели евротото като Германия - има голяма инфлация.
„Още веднъж мога да кажа, че абсолютно всички страхове на хората са неоправдани и да не вярват на тези откровени лъжи“, заяви Дацов.
"Ако специалистите казват, че това ще бъде полезно за нас всички граждани на Република България, има хора, които негативно са настроени. Води се сериозна анти-кампания. Точно това, което аз не смятам, че е правилно и мисля, че ще бъде добре за всички граждани“, обясни кметът на Криводол.
Управителка на магазина се притеснява, че няма информация за това как търговците ще преминат към евро.
„Не знам колко време ще е гратисният период да бъда и в лева, и във валута. Нямам представа. Нямам никаква информация“, казва жената.
В деня, в който политици и организации обявиха бойкот на чуждите вериги магазини, собственичката на магазина в Криводол ни споделя, че не еврото, а конкуренцията на големите вериги е по-голям проблем за нея. Защото големите вериги могат да си позволят по-ниски цени от малките магазинчета.
В читалището в Криводол Силвлия Гарванска и нейни колеги от музея във Враца правят изложба на стари престилки. На част от тях са най-старите български монети. Силвия подкрепя еврото. Защото пътува:
„Аз лично нямам страхове, защото цените вече са толкова високи, че където и да отиде в чужбина, като ги сравня с нашите, виждам, че горе-долу са изравнени. Така че мисля, че разликата ще бъде много-много малка. И аз лично не се притеснявам за себе си.“
Любомир Дацов обръща внимание и на друг страх, който се внушава - така наречената загуба на суверенитет. Напомня, че днес стойността на лева се контролира от Европейската централна банка, но България не участва в този процес. Когато влезем в еврозоната, нашият министър на финансите и управителят на БНБ ще бъдат на масата наравно с останалите страни от еврозоната и ще участват в решенията.
Всеки знае, че днес левът няма собствен курс, а е фиксиран към курса на еврото. Но значително по-малко известен факт е, че левът се ражда с фиксиран курс към френския франк - курс лев - франк 1:1 през 1888 година. Днешният курс на лева към еврото също е функция на чужда валута - левът е вързан 1 към 1 с германската марка от 1997 г.
До 1880 г. българите плащат с френски франкове и сребърни руски рубли. Френският франк и други сребърни монети служат за разплащания в България паралелно с българския лев дълги години след приемането на лева за официалната валута.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK