„Не вярвам в това, защото няколко стъпки между прекупвача и т.н. и крайната надценка ще бъде такава, каквато казва регулацията. Много е лесно да се преодолее такава бариера, въобще опитите за централно администриране, особено от администрации, които не се славят с много добра информираност и капацитети, е безсмислено.“

Това коментира в предаването „120 минути“ банкерът и бивш зам.-министър на икономиката Левон Хампарцумян относно предложението за таван на надценките.

„Демонизирането на големите вериги е локална игра тук, защото по принцип малките магазини предлагат удобство срещу малко по-високи цени навсякъде. Там се очаква по-висока цена, но просто е зад ъгъла. Най-късите вериги за доставка са на големите вериги“, добави той.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

По думите му проблемите с големите вериги са структурни.

„Ако производителите се обединят в кооперативи, които са големи и мощни, те ще могат да си наемат съответната груба сила, която да контрабалансира, ако някой иска да ги изнудва на борсите. Ако имаме един мощен кооператив, който има и средствата за производство и многото хора и държи съществена част като голям пазарен дял, много малко хора ще могат да се опълчат“, коментира банкерът.

 

 

Според Левон Хампарцумян са нужни икономически мерки, стимули и наказания.

„Ако имаме достатъчно голямо производство или относително лесен внос, би трябвало да не съществуват картели, защото най-добрата борба с картелите е по-голямо производство и възможност за конкуренция и контрол на качество. Ако процесът е направен така, че да няма нужда да ходят от магазин на магазин и да контролират каквото ще, а просто да има достатъчно стока на ниска цена от достатъчно много източници, нещата ще се решат“, посочи той.

Еврозоната

По думите на Хампарцумян при въвеждането на еврото в България, няма да се вдигне инфлацията. Спекула също няма да има, ако държавата създаде условия за конкуренция, достатъчно производство и снабдяване със стоки.

„Цените в повечето случаи вървят нагоре, но доходите ги догонват. Това е важното. Не е, че нещо ни се струва скъпо, а дали е достъпно или недостъпно, това е много по-важно. Има временни и сезонни флуктуации на пазара, но като цяло трябва да очакваме цени, които се увеличават и доходи, които ги догонват. Затова трябва да имаме добре работеща икономика“, отбеляза Левон Хампарцумян.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK