Министерството на икономиката работи върху нова мярка за овладяване на високите цени у нас.

Снимка: btvnovinite.bg

Държавата планира да въведе изискване за максимум 10% надценка за 17 храни. В списъка влизат брашно, хляб, месо – свинско и пилешко, както и кайма.

Предвижда се надценка да има и върху цените на млечните продукти сирене, кашкавал, прясно и кисело мляко, масло, масло и олио. Сред предложените храни с таван на надценката са още яйца, захар, боб, ориз и храни за кърмачета.

Снимка: btvnovinite.bg

От министерството уточняват, че списъкът може да се променя, но търговците ще са задължени да определят поне по 1 продукт от тези групи, който да бъде с надценка не по-голяма от 10%.

Предложението предвижда ограничението да е само за големите търговци – тези с оборот над 30 млн. лв. за миналата година. Таванът на надценките ще стане факт, ако депутатите от новото 49-ото Народно събрание го одобрят, тъй като се предлага като законопроект.

Мнението на производителите

Никодим Войнов е един от най-големите производители на млечни продукти в Монтана, биле и търговец.

„В плановата икономика до 1989 г. имаше регламентирани надценки – 25%, 40%, 60%. Не зная дали някой от днешните вносители на законопроекти го знаят това нещо. И ми е чудно как можеш да кажеш на един търговец на каква цена да си продаде стоката“, коментира Войнов.

Снимка: btvnovinite.bg

Той напомни, че на свободния пазар цената се определя от търсенето и предлагането.

По думите му цените на млечните продукти със сигурност ще се понижават, защото има свърхпредлагане на суровина. В момента залежават тонове готова продукция млечни продукти, което означава, че неминуемо цените ще вървят надолу, уточни производителят.

Коментарът на икономистите

Икономистите на се единни относно ползите и вредите от тавана на надценките.

„Това, което се предлага, толкова лъха на жив социализъм, че е впечатляващо как 30 г. по-късно на някого да му хрумва подобно нещо“, смята финансистът Любомир Дацов.

По думите му в проектозакона има неща, които са на ръба на закона, като това търговците да се делят на малки и големи. 10% надценка означава да накараш някой да продава на два пъти по-ниска цена, отколкото са му разходите, допълни Дацов.

„Нещата не са толкова крайни – говорим за един законопроект, който е за 17 стоки – един от 200 вида кашкавал и един от 200 вида хляб ще бъде с 10% надценка. Големите търговски вериги, бидейки монополисти в голяма степен на тези стоки от малката потребителска кошница,  няма да бъдат сериозно засегнати“, е мнението на главният икономист на КНСБ Любослав Костов.

По думите му в други държави има таван на цените, което е крайна мярка, но в тавана на надценките има логика, защото ще засегне само крайната фаза на формиране на цената.

Гледайте повече във видеото!

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement