Когато говорим за проблемите на хората с увреждания, трябва да говорим именно с тях и да търсим позицията им по тези въпроси. В студиото на „120 минути“ незрящият Кристиян Григоров, който е и с двигателни проблеми, разказа, че вече е завършил образованието си в специалност Българска филология, и дори успешно е завършил и магистратурата си за подготовка на учители по Български език и литература, тъй като това е посоката, в която иска да се развива.

На много от хората все още им е трудно да контактуват с човек с увреждания, каза Кристиян. Според него причината се корени още в самото възпитание на децата, тъй като и родители, и учители им обясняват, че това са хора с различни потребности, които имат нужда от специално отношение и внимание, което не във всички случаи е така.

По думите му протестът на майките на деца с увреждания е събудил гражданското общество и е поставил този проблем на масата не само пред правителството, но и пред редица организации и синдикати.

Той разказа за срещата си с един от зам.-министрите на социалната политика – Лазар Лазаров. Той му заявил, че Конвенцията за защита правата на хората с увреждания няма да промени значително живота им и не бива да се залагат големи очаквания от нея. Според него проблемите на България са много – на първо място са разногласията между правителството и неправителствените организации, след това проблемите в ТЕЛК системата, но не бива тези неща да се премълчават на такива световни форуми.

Кристиян сподели, че взима около 300 лв. социална пенсия, но родителите му работят и затова се чувства осигурен. Той обаче се стреми един ден да стане финансово самостоятелен, за да докаже, че хората в това положение могат да реализират себе си и възможностите си. Той обясни, че има право на личен асистент и това е сестра му, защото няма много желаещи хора, които да се насочат към тази професия, тъй като работят на граждански договор, а и заплащането е малко.