Phrase Du Jour е френски израз, но се използва често и в англоезичния свят. Превежда се като "Фраза на деня". Ако се употребява иронично, този израз обозначава и клише или някаква баналност.

Phrase Du Jour в България през тази седмица отново е проблемът със законността. И това уви, не е клише и далеч не е банално. Скандалите около решението на Конституционния съд през седмицата ни показаха неработещ изборен кодекс, неясни правилна, огромни нарушения и най-вече колко агресивно политическата конюнктура в различни цветове се опитва да оказва натиск и влияе върху различни независими органи, включително и върху най-висшия орган, призван да пази конституцията.

Кулминацията на скандала, според юристи, е моментът, в който прокуратурата поиска от върховните съдии обяснения и информация, каквито нито има право да изисква, нито юрисдикция да получи при неприключило дело. След това дойде вълна от атаки от политически лидери, които обвиниха съда в "политически игри" на фона на експертизи, които показват драстични нарушения на закона и могат да разбият вярата ни в целия изборен процес.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Стигна се дори до парламентарна декларация, която дава насоки какво решение и как трябва да бъде взето. И то след избори, чиято легитимност е под въпрос не само заради хронично спадащата избирателна активност, но и заради съмненията в честността, увековечени още с репликата от видео наблюдението – "На Краси му трябват 300".

Между другото, секцията в Гърмен, където прозвуча тази крилата фраза, според ЦИК, е една от най-проблемните секции, заедно с Огняново и Белица, където липсват или хартиени, или машинни бюлетини. Защо прокуратурата все още не ни е дала отговор, за да ни съобщи кой е Краси и какво точно му е трябвало? Колко такива като въпросния Краси има? Това предстои да разберем, но до този момент не сме чували нещо съществено по въпроса.

Дами и господа, демокрацията се основава върху разделението на трите власти, които контролирайки се взаимно гарантират на гражданите, че никой няма да има потенциала да властва над останалите. Не случайно и депутатите, и президентът се заклеват "да пазят Конституцията и законите на страната".  Това разделение ни пази от произвол, поне на хартия. А тази хартия се нарича Конституция.

Българският Конституционен съд е създаден основно по австрийски модел, където преди 105 години се ражда първият Конституционен съд в континентална Европа.

Ами ако хипотетично конституционните съдии на България бяха постъпили като колегите си в Австрия, чийто модел сме взели? През 2016 г. на балотажа на президентските избори, бившият лидер на "Зелените" Александър Ван дер Белен победи кандидатът на крайната десница само с 30 000 гласа. Последва жалба до Конституционния съд, свързана с преброяването на гласовете, подозрения за намеса при попълване на изборните книжа и пристигналите по пощата бюлетини.

Забележете – за нито едно от тези твърдения не бяха намерени категорични доказателства, но съдът реши, че има толкова много грешки, че интегритетът на изборите е тотално компрометиран и те трябва да бъдат повторени. Победителят беше същият, но съмненията отпаднаха.

Ако експертите на КС у нас са проверили 2 208 секции, няма изненада, че политици в момента се хващат за липсващи бюлетини само в 7. Дори и да е опит за саботаж на конституционното дело, както подозират едни, или опит за разсейване на вниманието, както твърдят други, това е доста скандално. Ами ако бяха проверили всички секции, какво ли щеше да се окаже? Обществото ни има нужда от отговор точно на този въпрос. Поне да знаем – какво точно ни се случи миналата есен.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK