Първи реакции от политическите партии последваха след скандала по делото, с което се оспорва законността на изборите за 51-вото Народно събрание.
„Току-що Софийска градска прокуратура на Пеевски се постави над Конституционния съд на Република България, за да прикрие кражбата и купуването на последните избори. Има Пеевски - няма България. Има България - няма Пеевски. В политиката“, написа съпредседателят на „Продължаваме промяната“ Асен Василев във Фейсбук.
Кирил Петков също публикува свой статус онлайн:
„Няма да разрешим на Джаба да открадне демокрацията в България. Просто не е познал! Подвластната му бухалка прокуратурата не може да тръгне срещу демократичния вот на всички българи!”
„Този път има истинска опозиция, която ще се бори, докато си отвоюваме демокрацията обратно. Обещавам! Тази гражданска енергия няма как да бъде спряна!”, написа още Петков.
Малко след това от партията изпратиха и официална позиция до медиите, в която призоваха за намесата на държавния глава Румен Радев, който да „свика незабавно Консултативния съвет за национална сигурност, за да се обсъди тежката институционална криза и предприемането на неотложни мерки за защита на демокрацията и правовия ред“.
От „Демократична България“ призоваха „Конституционният съд да изпълни правомощията си съгласно Конституцията на Република България“ и бяха категорични:
„Нито една институция, включително Прокуратурата, не може да попречи на това. Законните права и интереси на гражданите трябва да бъдат защитени от КС, без той да се огъва под никакъв натиск. Не е налице нито една пречка ЦИК и „Информационно обслужване“ АД да изпълнят задачите, поставени от КС“.
От партия ГЕРБ настояха за „пълна яснота по заключенията на вещите лица и резултатите от тяхната работа и резултатите от експертизите по конституционното дело да станат публично достояние“. Това включва и протоколите с числовите данни за всяка секционна избирателна комисия, чиито резултати са оспорени.
„Това не е просто бюрократичен хаос – това е преднамерена схема за подчиняване на демократичния процес на волята на Делян Пеевски“.
Така определиха ситуацията от ДПС-ДПС в своя позиция, изпратена до медиите. И предупредиха:
„Никога досега една фигура не си е позволявала толкова открито да блокира работата на ключови институции, само защото така му отърва.
Нека не се заблуждаваме – Пеевски не действа сам. Той все още има лоялни партньори, лакеи и политически брокери, които активира по команда. Когато държавността е под заплаха, няма място за мълчание и политически шикалкавения. Днес всички, които мълчат, са съучастници в превземането на България.“
Позицията на „Възраждане“ остава непроменена.
„Конституционният съд за пореден път наруши Конституцията, а „Информационно обслужване“ трябва да бъде заличено като структура“, се казва в изявление на партията.
„Нови избори незабавно! Държавата е в тотален колапс! Институционалната криза, свързана с прехвърлянето на отговорността между Конституционния съд , „Информационно обслужване“ и ЦИК е безпрецедентна“, заявиха в своя позиция , изпратена до медиите, от партия МЕЧ.
„Решението на политическата криза създадена от ГЕРБ, ДПС-тата, ИТН и БСП е пълно касиране на изборите проведени на 27.10.2024 г.“, се казва още в нея.
С позиция излезе и председателят на ДПС-НН.
"За пореден път този компрометиран състав на ЦИК опорочава и поставя под въпрос законността на изборите и изборните процедури и става повод за обществено напрежение и недоверие. Нещо, за което предупреждаваме от месеци, но дали заради обвързаности и зависимости на председателя на ЦИК или заради други частни интереси, тези предупреждения останаха без последици, за да се стигне до блокаж на поредната конституционна процедура.
Настояваме за незабавната оставка на всички членове на ЦИК!
Отстояването на държавността и законността на всеки един демократичен избор не може да бъде заложник на лъжи, манипулации и подмяна!", каза Делян Пеевски.
От БСП - Обединена левица настояха за извънредно заседание на парламента и изслушване на ръководствата на Централната избирателна комисия (ЦИК) и „Информационно обслужване“, за да бъде даден ясен отговор как и защо се е стигнало до тази ситуация.
България е парламентарна република и институциите са длъжни да спазват закона, посочват от коалицията. В позицията си те настояват за истината и за пълна прозрачност. Обществото има право да знае какво се случва, коментираха те.
Според „БСП-Обединена левица“ това е пореден случай, който създава излишно напрежение и отвлича вниманието от реалните проблеми на хората – растящите цени, социалната несигурност и липсата на стабилно управление.
Припомняме как се стигна дотук:
В края на февруари, по делото, Конституционният съд възложи на Централната избирателна комисия (ЦИК) да преизчисли изборните резултати на национално ниво.
За целта ЦИК пък възложи на „Информационно обслужване“ повторно въвеждане на данните от изборните протоколи и предоставяне на резултатите.
Днес комисия трябваше да предаде на Конституционния съд тези резултати, за да може той да вземе решение дали ще има пренареждане в Народното събрание.
Вместо това обаче се оказа, че прокуратурата е изискала материалите по делото от „Информационно обслужване“, откъдето са ги предали, включително с техническите носители и устройства.
„Това предаване се е случило без разрешението на съда“, заяви в изявление по обществената телевизия председателят на Конституционния съд Павлина Панова.
По думите ѝ това възпрепятства съда да излезе с решение по делото.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK