Това са митовете и клишетата, с които живеем и които толкова много ни пречат да вдигнем глава, да се огледаме - първо в огледалото, а след това и какво се случва около нас и да направим обективна преценка на собственото си място в Европа и личната ни роля в обществото.

„България е малка страна“, гласи едно от най-разпространените клишета. България не е малка страна. България е на десето място по територия в Европейския съюз, по-голяма от Португалия, от Австрия, от Чехия, почти три пъти по-голяма от Нидерландия или Дания. И почти четири пъти по-голяма от Белгия. Затова, време е това клише да бъде прибрано в шкафа на универсалното оправдание как тук нещата не се случват, защото сме били „малка държава“.

И нещата не се случват не заради територията ни, а заради други фактори

„България има най-ниската раждаемост в Европа“, гласи друг мит, който се е впил в публичното пространство от години. И това не е вярно. Ако мога да си позволя да опростя основното демографско правило, то гласи, че населението на всяка държава с коефициент на раждаемост под 1,4 деца на семейство, започва да се свива. В това отношение най-зле е Малта с 1,08, Испания с 1,18 и Италия с 1,24. Нашият коефициент в момента е 1,65, малко по-нисък от Франция.

На общия фон, това е средна стойност на раждаемост на континенти със застаряващо население. Иронично, статистиката показва, че с повишаването на стандарта на живот в едно общество започват да се раждат по-малко деца и обратно - колкото по-слаба е една икономика, толкова повече деца има. Така стигаме до ситуацията - по-богатите държави са застаряващи, а по-бедните - млади. Ето защо средната възраст на африканеца в момента е 19 години, а на европееца е 44,  колкото е и на българина.

Откъде тогава идва този бърз спад на населението у нас? Основната причина е емиграцията. Повече млади българи в чужбина, по-ниска раждаемост в България. Съответно - по-малко хора в трудоспособна възраст, следователно по-малко чуждестранни инвестиции в икономиката ни. Така, че е време да спрем с клишето, че семействата у нас раждат малко деца. Просто има по-малко семейства, които да раждат деца.

„В Европа България върви в пакет с Румъния“, често повтарят и от изток, и от запад. Не. Румъния вече ни изпревари, както по растеж на доходите, така и по потребление на глава от населението. На икономическия терен в момента България върви редом с Унгария, което е комплимент за Румъния, където „сглобката“ от две ротиращи се партии управлява страната вече втора година и не особено добра оценка за Виктор Орбан и неговата политика по доходите