Заместник-главният прокурор праща главния-прокурор на обикновен прокурор. Заместник-главният прокурор се страхува от главния-прокурор и вече е с охрана. Главният-прокурор бил заплашен да си подаде оставката или някой щял да му настине „Enter”.

Това е най-голямото саморазкриване по оста политици-съдебна власт, на което сме ставали свидетели от идването на демокрацията. Онче-бонче, но не съвсем, риба-щука, но кой ще се махне оттука?

Не, не дишат хелий от балон като абитуриент върху врата на кола. Няма го и Бербатов да им се скара. За друг балон става въпрос. И тази седмица той се спука в лицата на всички ни.

И тъй като знаете, че всяка неделя в "120 минути" се старая да поканя света в домовете ви, позволете да ви задам един въпрос.

Кой си мислите, че е политикът с най-високо доверие в момента в света? Не, това не е Ким Чен Ун. Нито пък Хасан Рохани в Иран.

Вижте хубаво този мъж. Той ходи с бели ризи и бейзболна шапка с козирка. Точно като на тази снимка. Когато през 2019 година беше избран за президент на своята държава с 6 милиона и половина население, точно колко е българското в момента, не изглеждаше като човек, който изобщо можеше да се пребори с бруталната престъпност, която беше завладяла страната. 

Снимка: bTV

Още в началото на мандата си, роденият през 1981 година президент започва да строи килии. Постепенно и тихо. Моментът на откриването на най-големия затвор в света, който побира 40 000 души този февруари, покачи одобрението в него на 90% и то в регион, където премиери и президенти се сменят през няколко месеца.

Да, президентът на Ел Салвадор Наиб Армандо Букеле Ортез знае как да привлече вниманието на всички. Неговата администрация изпраща до световните медии снимки като тази, която виждате. Най-големият затвор в света вече се пълни.

Само за четири години престъпността е смазана, а икономиката тръгна нагоре с бързи темпове. Международният валутен фонд отчита растеж със 16% на БВП, което е рекорд. Ел Салвадор вече е сред топ дестинациите за туризъм в света.

Съседните държави изучават и прилагат "модела за сигурност и правосъдие" на Ел Салвадор. Коста Рика приема законодателни промени в тази посока, но най-интересното е, че Наиб Букеле заяви, че е готов да съдейства лично на всяка държава за прилагането на неговия модел. Което му спечели покана в "Роуминг" в близките седмици, защото ние в България искаме повече подробности.

Наистина, методите му са малко твърди. Стъпка едно - законодателни промени, които да дават право на полицията да арестува всеки и по всяко време. Чрез този текст, наречен "право на изключение" зад решетките в един момент бяха попаднали 2% от пълнолетното население на страната, но престъпността и корупцията се изпариха.

Главният прокурор на страната беше уволнен и заменен с нов, а след всичко това Ел Салвадор е на 77-мо място в "Демократичния индекс" на "Икономист", а България е на 57-мо. Почти едно и също.

Затова ви предлагам, ако и тези преговори се провалят, поканете президента Букеле. Той има какво да ни каже.

В случай, че в момента се питате дали говоря сериозно или се шегувам, вероятно много от вас си казват - Светльо, защо ни сравняваш с Латинска Америка? Имате право. Но след всичко, което видяхме през тази седмица у нас, сещате ли се за друго сравнение?

Вие сте със „120 минути“.