Живеем в забързан и сложен за обяснение свят. Свят на войни, популисти и виртуални присъди. Време на етикети и толкова силен фонов информационен шум, че за много от нас е все по-трудно да си обясним настоящето, а какво остава – да си представим бъдещето. Това вече е почти невъзможно.

За да е щастлив, на човек му трябва основно вяра, че утрешният ден ще е по-добър от днешния. Например ти си млад човек, който е срещнал любовта, планирате да създадете семейство заедно, да имате дом, да имате деца... Готови сте да изтеглите кредит, да вложите още в образованието си или да започнете кариера в сфера, която ви харесва, дори и за малко пари в началото.

И правите всичко това с оптимистичната мисъл, че утрешният ден ще е по-добър от днешния. Защото си представяте, че ще бъдете оценен, ще получите повече, ще може да осигурите достойно детство на вашето дете. И прочее.

Тази вяра в по-доброто утре движи всяко семейство, общество, икономика и държава напред. Тази вяра е основната движеща сила на света ни във всеки аспект на неговото развитие.

Много опасно обаче става, когато "утрешният ден" бъде заменен с "вчера". Тогава вярата в бъдещето отстъпва пред представата за миналото. Сякаш някой насила се опитва да ти обърне главата, за да спреш да гледаш напред, да не мислиш за това, което става тук и сега. Обикновено това се прави в общества, в които настоящето не трябва да се обсъжда, а колективната представа - как искаме да изглежда страната ни утре, тотално отсъства. Защото не мислиш ли за настоящето, нямаш никаква перспектива как би изглеждало бъдещето.

Историята е най-ценна със своите уроци. Те ни помагат да избегнем повторение на исторически грешки, които са белязали поколения напред. Но един от най-големите проблеми на обществото ни е именно неизговореното минало. То се възприема дискусионно, нееднозначно, разделящо. То е премълчавано, пренаписвано, редактирано и скривано. Искаш ли да разделиш хората - вкарай ги в спор за миналото. Аз не искам да правя това в този коментар, защото уважавам всеки един човек, който отделя от времето си в неделя, за да гледа нашия труд.

Като българин се гордея със спасяването на Европа от хан Тервел, или със Златния век при Симеон Велики. Гордея се и с нашата азбука, написана от Кирил-Философ и брат му Методий. Намирам в историята ни толкова много светли лъчи и уроци.  Но покрай тези светли страници и личности, виждам и нещо много страшно - опит за пренаписване на онези – тъмните страници, толкова старателно скривани през годините.

Като избиването на българската интелигенция, диктатурата, предателствата, фактът, че сме били най-верният сателит на Москва в продължение на половин век. В това няма геройство. И всички тези събития няма как да застанат редом до подвизите на българските царе и герои от българското Възраждане.

Няма как двете да вървят ръка за ръка. Защото нито миналото, нито историята е монолитно понятие. Тя не е кол. Тя е древно, хилядолетно дърво - с много разклонения. Българската история е велика в своя драматизъм, големи победи и тежки загуби. В нея се редуват геройства и предателства, моменти на гръмки победи и национални катастрофи. Герои, надживели времето си като Васил Левски и тъмни фигури като палачите, избивали хората след 1944 г.

И няма как да гледаме на всичко това като на едно цяло, защото това би означавало принизяване на стойността на истинските герои в българската история. Би било предателство към тяхната памет, към съвременниците, но най-вече - към българите, които ще се родят утре. Би било нечестно към утрешния ден и вярата, че той ще е по-добър от днес. И в него няма да се повторят грешките от "вчера". Само тогава можем да си представим ясно как трябва да изглежда България.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement