Тази седмица на кратко, но знаково работно посещение в България пристигна президентът на Украйна Володимир Зеленски. Встрани от емоциите, които събуди тази визита, Зеленски дойде в София с две ясни цели. А те са свързани с боеприпаси и енергия.
В днешния свят вече се броят на пръсти местата, където се произвеждат снаряди за оборудване от времето на Варшавския договор.
Но този коментар е за мира. И по-точно - войната за мира.
Колко странно, дори нелогично звучи - война за мира? Замислете се - кой води война, за да има мир? И мирът не е ли точно обратното на войната? Зеленски обяви визитата си в България, споменавайки така наречената "Формула за мира", която все по-настойчиво си проправя път в политическия дневен ред на Киев, а и на Западния свят.
Вярвам, че ще се съгласите, че няма нормален човек, който да не иска да живее в мир. Както няма нормална съвест, която да приема войната като нещо добро. Въпросът е какво влагаме, използвайки тази дума - мир. Според международното право имаме ясно дефиниран агресор - Русия и жертва на военната агресия - Украйна. Но колкото и странно да ви звучи, думата мир се употребява като на война!
"Формулата за мира" на Киев гласи, че Русия трябва да изтегли армията си, а Украйна да възстанови своите международно признати граници. Именно това са точки 5 и 6 от плана, споменат от Зеленски. За Украйна, по силата на международното право, тези точки не подлежат на преговори.
Руската представа за мир обаче е по-различна. Тя е свързана с това Киев да признае загуба на 1/6 от територията си и да спре да се защитава. Тоест - "Дайте си доброволно земята, за да има мир". Кремълското ехо на тази представа обикновено върви в комплект с думата "неутралитет" - в смисъла, който Съветският съюз влага след окупирането на Източна Европа след Втората световна война. Ако се върнем назад във времето, ще видим, че смъртните присъди срещу министрите от правителството на Царска България от Народния съд са свързани с "нарушаване на неутралитета към СССР".
Ако забелязвате, в момента се говори за мир, но няма много кандидати за посредничество при евентуален мирен процес, за разлика от първите месеци на войната. Защото всички опитни дипломати са наясно, че това, което се случва по бойните полета в Украйна до голяма степен е определяне на преговорните позиции, с които двете страни рано или късно ще седнат на масата.
Но преди това трябва да сме наясно, че в Украйна се води война и признавайки това - да говорим за мир. За съжаление, до тогава - ще бъдат загубени още много животи. Защото не трябва да забравяме, че на 24 февруари 2022 година, Русия започна война, нарушавайки именно мира. Не трябва да спираме да питаме, колкото и парадоксално да звучи - какво е мира в представите на онези, които говорят за него? Защото мир, който не се основава на справедливост и международните закони не е мир, а оправдание за агресия и война, която може да продължи десетилетия.