Близо 150 милиона лева от приватизационните сделки в „Слънчев бряг“, милиони от продажба на земите в курорта и още от наеми на имоти. Такива са приходите на дружеството „Слънчев бряг“ АД за периода от създаването му в зората на демокрацията до днес.

Къде са парите на „Слънчев Бряг“ АД, попитаха негови акционери - бивши шофьори, сервитьори и администратори в курорта. Въпросът възникна, след като десетки години наред дружеството отчита загуби и не изплаща дивиденти за акциите.

Защото през 2010 г., когато почти всичко държавно в курорта е продадено, по сметките имало под 10 000 лв. 92 милиона лева били похарчени за поддръжка на улици и осветление, обясняваха тогава бившите шефове на дружеството. Сигнализирана бе прокуратурата.

Сега, 24 години по-късно, става ясно, че проверките открили „нередности при отчитането на сделки“, но не и престъпления. Собствени хотели и заведения „Слънчев бряг“ АД вече няма. Притежава само инфраструктурата на курорта и още близо 700 декара земя, част от която дава под наем - за тротоарно право, паркинги, складове.

Да наемеш до 1 квадратен метър за сергия в „Слънчев бряг“ например струва 705 лв. за сезон, казват от дружеството. От 5 до 10 квадрата, всеки метър се доплаща с по 430 лв. За по-големи търговски площи числата се увеличават.

Снимка: btvnovinite.bg

Основните приходи на „Слънчев бряг“ АД са от наеми. И въпреки тях, в последните години дружеството продължава да е на минус. А акционерите и техни правозащитници, продължават да питат защо няма пари.

„Файтонджии, таксита, морски таксита, има хиляди бизнеси на територията на комплекса, всички от тях плащат актуални цени, за да работят в този курорт... Къде са тези средства?“, казва Кръстьо Пеев, ГС „Обществен съвет – Несебър“.


Акционери и хотелиери в „Слънчев бряг“ пък се оплакват и от друг проблем – състоянието на инфраструктурата на курорта, за която трябва да се грижи дружеството.

„Инфраструктурата на „Слънчев бряг“ е в ужасно състояние“, казва  Кръстьо Пеев.

„Много лошо е. Защото не са подменяни нито тротоари, нито осветление, нито нищо, може би от 50 години. Само се сменят едни крушки от време навреме и нищо друго не се прави. Тук –там се прави някакъв частичен ремонт, тук сменят някакво тротоарче, там сменим нещо и това е“, разказва Венелин Ташев, хотелиер в „Слънчев бряг“.

Приходите от наеми отиват главно за поддръжка на инфраструктурата, отговарят от „Слънчев Бряг“ АД. За ремонти на улици, настилки, осветление се влагат по милион и половина лева годишно. Парите били ограничени и заради факта, че хотелиерите и ресторантьорите в курорта не плащат такси за поддръжка на инфраструктурата.

„Инфраструктурни такси. Последно такива са изплащани, доколкото знам през 2010 г. и оттогава насам  нито един собственик на туристически обект не заплаща, въпреки ползването на инфраструктурата“, казва Маргарита Събева, юрист на „Слънчев бряг“ АД.

Вие поддържате една инфраструктура, за която не ви плащат?

„Абсолютно. Дружеството е опитало да ги търси по съдебен ред, но съдът е казал, че „Слънчев бряг“ не е страна по приватизационните договори и затова то няма основание да предявява подобни претенции“, отговаря тя.

Това решение на съда е по искане на „Слънчев бряг“ АД срещу хотелиер да плати около 200 000 лв. такса инфраструктура за 5 години. Съдът е отхвърлил иска, защото дружеството няма споразумение с хотелиера за такова плащане, а също и ясен начин, по което се пресмята.

Това не е единичен случай. Оказва се, че още при приватизацията на хотелите в курорта някои от собствениците не се договорили да плащат на „Слънчев бряг“ АД за поддръжка на инфраструктурата. Друга част от бизнесмените имат такива споразумения и внасят такси, но само до 2011 г. След това всички се вдигат на протест с искането да спрат да плащат.

Хотелиерите в „Слънчев бряг“ се обявяват против таксите, защото успоредно плащат местни и туристически данъци към община Несебър.

Вие плащате местни данъци и такси на общината, а общината не се грижи, а друг се грижи?

„Точно така“, отговаря хотелиерът Венелин Ташев.

А „Слънчев бряг“ АД – на него плащали ли сте някакви такси за тази поддръжка там?