Международният съюз по чиста и приложна химия отличи доцент Мария Спасова от института по „Полимери” към БАН като й отреди мястото на химичния елемент „антимон” под номер 51 в таблицата.
Това е поредното отличие за младия доцент. Дисертацията й е сред първите шест най-добри в света.
Най-голямото й постижение до сега е създаването на апарат за нано – влакна, които се използват в областта на съвременната в медицина, включително и за лечение на рак.
Иновациите на доцент Спасова са съвместна работа с научния и ръководител проф. Илия Рашков.
В лабораторията на БАН разработваме научно приложни изследвания, които са свързани със синтеза и охарактеризирането на полимери от възобновяеми източници – като например някои зърнени култури, отпадни продукти от рибната промишленост и дърводобива", разказа доц. Мария Спасова в предаването „120” минути по bTV.
„Тези неща ние ги преработваме, синтезираме и след това с различни методи, ги формуваме до нано – влакна или наночастици, които могат да намерят потенциално приложение в много области – като медицина, селско стопанство или за направата на защитни военни облекла и други”, посочи ученият.
„Разработили сме тъкани, които не се мокрят и които се самопочистват. Тази наша разработка дойде като идея от природата, тъй като много листа на растения и цветове притежават това уникално свойство, ние всъщност имитирахме структурата на листото на лотоса и получихме такъв тип материали”, обясни още доц. Мария Спасова.
Нано – влакната имат много приложения, с нетъкан текстил е подплатена и дрехата на космонавта, допълни и професор Илия Рашков.