Каквото и да се случва в света, има една държава, в която почти никой не е наясно с това. Там, дори слушането на музика се наказва със затвор. Месечната заплата не стига за повече от една порция храна, гладът е причина за смъртта на милиони хора там.

Стоян Георгиев имаше редкия шанс да се срещне не с една, а с две жени, които са минали дългия и смъртоносен път на бягството от Северна Корея.

И со Йон  идва от Северна Корея. Години наред служи в армията на Ким
чен Ун. Както една трета от цялото население. Успява да избяга от най-затворената държава в света.

„Първоначалната причина да реша да избягам беше, че аз работех за
армията на Северна Корея. Заплатата ми беше изключително ниска. 1000
вона на месец. Това се равнява на 1 долар. Избягах от глада“, казва И со Йон.

Но Джин-хе е дете в 5. клас, когато цялото ѝ семейство напуска Северна Корея, за да започне нов живот в Южна Корея.

Снимка: bTV

„Трудно е само с думи да се опише животът в Северна Корея. Моите чичо и леля бяха избягали в Южна Корея. Те ни пратиха пари и ние бяхме едно от най-богатите семейства в селото. Причината нашето семейство да реши да избяга е, защото когато в семейството има бегълци, всички се превръщат във врагове на народа. Биват изгонени в лагер в планината. Когато майка ми разбра, че ще бъдем изгонени от вкъщи, и че вече ще бъдем под контрол, тогава тя реши, че цялото семейство трябва да избяга“, разказва Но Джин-хе.

Бягството на двете е част от сюжета на забележителния документален филм „Отвъд утопията“.

Снимка: bTV

Разказ за нелегално и смъртно опасно бягство от Северна Корея през Китай, Лаос, Виетнам и Тайланд, за да се спасят в Южна Корея. По пътя към свободата бегълците минават през Китай, където няма милост за страдащите от режима на Ким чен Ун. Китайските власти връщат бегълците.

Снимка: bTV

„Първо избягах през 2006 г., но нямах късмет. В Китай властите ни заловиха и ни върнаха. Две години бях затворник. В трудов лагер. Беше много тежко. И след като излязох от затвора, отново избягах. Хората в Северна Корея нямат пари дори за храна. Северна Корея изразходва всички пари за армията, за оръжия и изобщо за война. Хората се трудят, но са гладни. За да дам пример – моят баща беше професор в университета и на месец получаваше 3800 вона. Докато един килограм ориз беше 5000 вона. Но тъй като знаете Северна Корея е комунистическа държава и който не отиде на работа, отива в затвора. За да се храним, в апартамента си гледахме кокошки. Имахме около 20 кокошки и те даваха около 3 яйца на ден. Едно яйце се продава за 1000 вона. Ако успеем да нахраним кокошките и на ден дадат 3 яйца, това се равнява на повече от една месечна заплата на професор. Ние направихме малка ограда в една от стаите в нашия апартамент, там вътре бяха кокошките. В блока. Някои хора дори имаха прасета и бяха изкопали дупка под блока, за да гледат прасе там. В нашият блок имаше и семейство, което имаше овца, за която се грижеше в тоалетната си. Това е оцеляване. Така се оцелява в Северна Корея“, спомня си И со Йон.

Тя все пак е сред тези севернокорейци, които имали някаква информация
за външния свят.

Снимка: bTV

„Северна Корея е единствената страна в света, в която хората не знаят за останалия свят. Там няма интернет. Аз живеех в град точно на границата с Китай. И заради близостта с Китай, имаше хора, които нелегално внасяха продукти -  флашки, и устройства, в които има корейски филми, музика, сериали. И чрез тези флашки много хора виждаха какво е Южна Корея. Но това беше много опасно, защото ако властите разберат, че си гледал южнокорейска драма или друг филм, ще бъдеш арестуван. Отиваш в затвора. В най-лошият случай можеш да бъдеш убит“, казва И со Йон.

Хората, които успяват да избягат от Северна Корея най-често имат роднини или близки в Южна Корея, които плащат на китайски трафиканти за бягството

„Лошото е, че китайските брокери злоупотребяват с жените от Северна Корея. Някои ги продават на мъже в Китай, ако има неженени мъже в Китай, те могат да купят жена от Северна Корея и да се оженят за нея“, обясни бегълката.

Снимка: bTV