САЩ победи Русия с 3:2 след изпълнение на дузпи в дербито от група "А" на олимпийския турнир по хокей на лед при мъжете.

Герой за американците стана Ти Джей Оши, който реализира четири дузпи и донесе успеха на тима. В редовното време Павел Дацюк се разписа два пъти за домакините, а Андрей Марков се отличи с две асистенции. Кам Фаулър и Джо Павелски вкараха попаденията за САЩ при числен превес.

Пацюк изведе Русия напред 29:15 минута, а Уорд изравни с добавка 3:26 минути преди края на втората част. В средата на третия период Павелски изведе американците напред, но малко повече от три минути по-късно Дацюк изравни.

Малко по-късно Фьодор Тютин отново прати шайбата в мрежата на Джонатан Куик, но голът беше отменен, тъй като вратата не беше на мястото си.

В продължението Патрик Кейн можеше да донесе успеха на САЩ, но пропусна сам срещу Сергей Бобровски.

Истинската драма настъпи при дузпите. Ти Джей Оши реализира още при първото изпълнение, след което последваха пропуски на Евгени Малкин и Дацюк от Русия и на Джо Павелски и Джеймс ван Римсдайк. Иля Ковалчук успя да изравни при третата дузпа за Русия.

В последствие домакините на два пъти повеждаха след точни удари на Дацюк и Ковалчук, но Оши успяваше да изравни. Така при осмите изпълнения Ковалчук пропусна, а Оши вкара отново и донесе победата на САЩ.

САЩ - Русия - 3:2 след дузпи (0:0, 1:1, 1:1, 0:0, 1:0)
Словакия - Словения - 1:3 (0:0, 0:0, 1:3)