Последни новини

Американският мирен план за Украйна: Зеленски за първи път разкри детайли по проекта

Американският мирен план за Украйна: Зеленски за първи път разкри детайли по проекта

България е одобрена за членство в Европейския стабилизационен механизъм

България е одобрена за членство в Европейския стабилизационен механизъм

Стотици са под карантина: Морбили се разпространяват в две огнища в САЩ

Изследване: Климатичните промени са влошили циклоните в Азия

Марк Рюте предупреди: Русия може да нападне страна от НАТО в следващите 5 години

Голяма глоба за пенсионер: Изплюл листо, попаднало случайно в устата му

Зеленски: Необходими са избори или референдум по въпроса за източните украински територии

Доналд Тръмп ще изпрати представител на преговорите за мир в Украйна само ако има реална възможност за мир

Проф. Коларова за оставката на кабинета: Борисов е специалист по азиатски бойни изкуства – това е типичен такъв ход

„Да ми е живо и здраво семейството и един замък къща“: Кое е най-красивото писмо до Дядо Коледа?

Личности

ГЕРБ-СДС

ГЕРБ-СДС е политическа коалиция между ГЕРБ, Съюза на демократичните сили (СДС), ръководена от председателя на ГЕРБ – Бойко Борисов. Тя е създадена през 2019 г. с цел общо участие на двете партии на изборите за Европейския парламент в България през 2019 г., а след това на местните избори в България през 2019 г.

ГЕРБ е основана от нейния лидер Бойко Борисов през 2006 г. Те се определят като дясноцентристи и проевропейци. Още с основаването си ГЕРБ е сочена от анализатори като потенциална втора политическа сила след БСП. На изборите за 41-ото Народно събрание през 2009 г. ГЕРБ става първа политическа сила.

Съюзът на демократичните сили (СДС) е българска дясна политическа партия, наследник на едноименна политическа коалиция. Член е на Европейската народна партия (ЕНП) от 5 март 1998 г. Централата на Съюза е на улица „Раковски“ 134 в София. Председател на партията е Румен Христов.

Съюзът е създаден на 7 декември 1989 г. като коалиция от група неправителствени организации и възстановени стари партии, чиято цел е отхвърлянето на комунистическата тоталитарна система и установяването на демокрация в България.

Регистрира се като политическа партия през 1998 г. Организациите, съставляващи коалицията преди това, са обявени за „присъдружни“ и голяма част от тях постепенно прекратяват самостоятелното си съществуване като политически партии.

към партиите

Новини

България поема курс към предсрочни избори (ОБЗОР)
11 Декември 2025
Премиерът Росен Желязков обяви оставката на правителството
Божанов: Нова партия на Радев може сериозно да разбърка парламентарната картина
11 Декември 2025
Оставката на кабинета „Желязков“ е успех на хората по площадите, а не на партиите, смята той
Оставката на кабинета „Желязков“: Как реагира опозицията?
11 Декември 2025
От АПС и „Величие“ засега запазиха мълчание
Бойко Борисов: Аз настоях за тази оставка, за да не заличат ГЕРБ
11 Декември 2025
Лидерът на ГЕРБ с коментар след падането на правителството в следствие на масовите протести срещу властта в страната вчера
Какво предстои след падането на правителството? Социолог: Бенефициентите са Румен Радев и ПП-ДБ
11 Декември 2025
Според социолога Първан Симеонов ако сега се проведат бързи избори е много вероятно голямата гражданска активност от протестите да се превърне и в избирателна такава
Протестите в България през погледа на германските медии
11 Декември 2025
Събитията от последните десет дни разкриха задълбочаваща се пропаст между управляващите партии и младите хора, пише „Дойче Веле“
ОБЗОР: Кабинетът „Желязков“ е в историята. Премиерът подаде оставка. Партиите искат избори
11 Декември 2025
Кабинетът „Желязков“ вече е в историята. Премиерът подаде оставка минути преди гласуването на шестия вот на недоверие към правителството
След протеста: Призиви в парламента към БСП и ИТН да подкрепят вота на недоверие
11 Декември 2025
Официална позиция на властта във връзка с протестите снощи все още няма
Борисов: Остават ни 20 метра до финала, след 1 януари ще говоря за оставки и протести
10 Декември 2025
Борисов даде да се разбере, че няма да отстъпи от основната цел на ГЕРБ
Любен Дилов-син: Политически е изгодно да подадем оставка, но държавата има нужда от бюджет
06 Декември 2025
Новата финансова рамка ще се хареса, добави той