Живата легенда на хърватския баскетбол Тони Кукоч заяви, че би могъл да изиграе още един  сезон в Националната баскетболна асоциация, но само при условие, че неговите изисквания  бъдат уважени. Като се има предвид, обаче, че основното му желание е да не напуска Хайленд  Парк, Илинойс, а нито Милуоки Бъкс, нито Чикаго Булс проявяват интерес към него, изглежда,  че именитият гард е на път да сложи край на звездната си кариера.

"Изглежда, че това е  краят на моята кариера. Има отбори, които ме искат, но аз нямам желание да напускам  Илинойс, категоричен е баскетболистът. - Исках да играя или в Чикаго Булс, или в Милуоки  Бъкс. Това, обаче няма да стане. В Милуоки подмладяват отбора, а "Биковете" имат  нужда от добър център. Така, че аз нямам място в нито един от двата тима, което означава,  че бях до тук".

""Кукоч има общо 13 сезона в НБА, като шест от тях са с екипа на Чикаго Булс и последните четири с този на Милуоки Бъкс. През миналия сезон той има 65 изиграни мача за  "Елените", като реализира по 4,9 точки, 2,3 борби и 2,1 асистенции средно на мач. Въпреки недотам добрите си показатели през последните години, гардът е известен с добрата си външна стрелба, невероятните си асистенции и лидерските си умения.

Кукоч, който вчера отпразнува 38-я си рожден ден сподели, че приема съвсем нормално сбогуването си с баскетбола и философски заяви, че просто му е дошло времето да се оттегли  от игрището.

"Баскетболът беше съществена част от моя живот и на практика ми даде всичко,  за което бях мечтал, но вече е време да затворя тази страница от него и да продължа  напред. Аз все още бих могъл да играя по 10, 15 или 20 минути на мач, но вече нямам нужда от това. Сега например, предпочитам да играя голф" допълни още той. 

""Роден в Хърватия, Кукоч е избиран три пъти за играч на годината и с негова помощ отборите  на Югославия, през 1988 година и на Хърватия, през 1992 година, печелят сребърните медали  на Олимпийските игри. Година по-късно, през 1993 година, той подписва договор с Чикаго Булс  и печели три титли с тима, в който по онова време се подвизаваха незабравимите Майкъл Джордан и Скоти Пипън. През сезона 1999-2000 Кукоч преминава в състава на Филаделфия, а година по-късно се състезава за Атланта. На 2 август 2002 година подписва с Милуоки Бъкс, където на практика приключва феноменалната си кариера.

В общо 13-те си сезона в НБА, той отбелязва средно по 11,6 точки на мач, овладява по 4,2 борби и записва по 3,7 асистенции. Баскетболистът получава награда за най-добър шести човек през сезон 1995-96, а през 1998-99 изиграва един от много силните си сезони, като прави средно по 18,8 точки.     

Сега, по всичко изглежда, че Кукоч е готов да каже сбогом на баскетбола и възнамерява да се отдаде на заниманията си по голф.

"Мисля, че голфът е най-интересният спорт, който някога е  създаван. Малко съм ядосан на баща ми, че като малък ме е записал да тренирам, но като се замисля по онова време не се играеше голф", завърши Кукоч.

НЕЛИ ГЛАВЧЕВА, по материали на mercurynews.com

снимка: www.jsonline.com, www.croatianworld.com