Сан Антонио Спърс отново ще играе финал в НБА, след като рано тази сутрин българско време се наложи със 109:84 над Юта Джаз в мач номер 5 от финала на Запад и по този начин спечели серията с 4-1 победи, както и титлата на конференцията. На специална церемония след двубоя на тима бе връчена сребърната купа на конференцията.

Тим Дънкан и Тони Паркър изнесоха поредния си блестящ мач за "Шпорите" и бяха в основата на успеха. Домакините от Сан Антонио набързо убиха интригата, след като в средата на втората четвърт поведоха с 23 точки. Така тимът на Грег Попович чака своя съперник измежду финалистите на Изток – Кливланд и Детройт. Резултатът до момента в серията е 2-2.

""/"Това е страхотно. През миналата година нещата приключиха неприятно за нас. Тази година обаче се завръщаме и е наистина страхотно, че колектив като нашия успя да отстрани три наистина много класни отбори", заяви след двубоя Тим Дънкан.

Фактът, че ще имат на разположение 9 дни пауза между двата кръга бе допълнителен стимул за момчетата на Грег Попович да приключат всичко в тази серия още в мач номер 5.

"Тази вечер играхме страхотно, от титулярната петица до играчите на пейката, всеки вкарваше. Мисля, че спечелихме мача още през първата четвърт", каза след срещата Тони Паркър.

Тим Дънкан и Тони Паркър отбелязаха по 21 точки, а Ману Джинобили наниза 12 за успеха. Никой от тримата обаче не игра през третата четвърт на двубоя.

С класирането си за финала Сан Антонио продължава своята доминация в Лигата, започнала от 50-мачовия сезон през 1999 година. Тогава "Шпорите" спечелиха финала срещу Ню Йорк Никс, а през 2003 и 2005 отново станаха шампиони в най-силното първенство на планетата.

""/"Винаги е чудесно когато стигнеш дотук", коментира собственика на Спърс Питър Холт, получавайки шампионската титла на конференцията. "Това е чудесно".

Андрей Кириленко бе най-резултатен за Юта с 13 точки, докато Дерон Уилямс и Мат Харпинг отбелязаха по 11 при поражението на Юта. Загубата не бе приета чак толкова драматично от състава от Солт Лейк Сити, след като самият лидер на тима – Карлос Буузър по време на серията призна, че никой не е очаквал отборът да стигне до тази фаза.

Джаз спечели 51 срещи, както и титлата на дивизията през този сезон, но започна плейофите с две загуби от Хюстън Рокетс. Впоследствие момчетата на Джери Слоън продължиха напред, след като постигнаха драматичен успех в мач номер 7 в „Тойота Сентър” в Хюстън. На полуфинала на конференцията Юта пък отстрани сензацията Голдън Стейт Уориърс с 4-1 победи в серията. В първия кръг "Воините" изхвърлиха фаворита за титлата и шампион в редовния сезон Далас Маверикс.