Марк Маркес стана най-младият победител в световния шампионат по мотоциклетизъм в клас MotoGP. В едва второто си състезание в най-високия клас едва 20-годишният испанец триумфира в Гран при на Америка на пистата в Остин.

Миналогодишният шампион от Moto2, след като ден по-рано стана най-младият състезател с полпозишън, сега се справи по великолепен начин с конкуренцията на своя съотборник от Репсол Хонда и сънародник Дани Педроса. 20-годишният испанец пресече финалната линия с време 43:42.123 минути, изпреварвайки с 1.534 секунди Педроса.

Победата в САЩ изкачи Маркес на върха в генералното класиране при пилотите, където той е равен с миналогодишния шампион Хорхе Лоренсо. Двамата имат актив от по 41 точки след 2-рия старт, следвани от Педроса с 33 и други.

Лоренсо, който спечели в първия кръг на "кралския" клас преди две седмици, завърши на трето място за заводския тим на Ямаха, след като изостана с 3.381 секунди от времето на Маркес. Кал Кръчлоу беше четвърти Тех-3 Ямаха, а челната шестица допълниха Щефан Брадел с Хонда и Валентино Роси.

Маркес влезе в историята като най-младият победител в MotoGP.
Снимка: Getty Images/Guliver Photos