Търново е градът, който е в сърцето на всеки българин. Думата „велико” пред Търново идва едва през 1963 г., но той винаги е бил символ на величието на държавата ни и несломимия българския дух.
Един от символите на това величие е паметникът „Асеневци”, построен по повод 800 години от въстанието на Асен и Петър.
Може би най-обаятелната гледка в Търново е Царевец. Повече от два века Царевград Търнов е бил столица на Второто българско царство. Хълмът Царевец е заобиколен от три страни от река Янтра. По това време там живеят царският двор, болярите и патриархът.
Една от най–емблематичните сгради в града е църквата „Свети Четиридесет мъченици“.
Съградена е по повод победата на цар Иван Асен II край Клокотница през 1230 г. В новата ни история църквата „Свети Четиридесет мъченици“ е мястото, където на 22 септември 1908 г. Цар Фердинанд обявява независимостта.
Хан Хаджи Николи е в началото на друго знаково място за Търново – Самоводската чаршия.
Чаршията бързо става част от сърцето на място за пазар, което по време на Възраждането се оформя като търговския център на града със занаятчийски дюкяни, работилници и ханове.
„Майка България” е един от най-красивите паметници в Търново, който пази паметта на загиналите в първите войни след Освобождението. В града живеят над 70 хил. души. Кой ще вземе ключа за общината – предстои да разберем.