Една голяма трагедия беляза времето между двата местни вота в Хитрино. Експлозията на релсите отне седем човешки живота и преобърна съдбите на десетки.

Близо три години след трагедията, Хитрино още не е възстановено напълно. След взрива на гарата загинаха седем души, десетки бяха ранени, а стотици къщи бяха или напълно разрушени, или негодни за живот.

9 милиона лева бяха събрани за възраждането на селото, а харченето им предизвика грандиозен скандал заради съмнения за злоупотреби.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Смъртоносният взрив избухва през 2016 г. и завинаги променя живота на Хитрино.

Районът около гарата днес прилича не на лунен пейзаж, а на строителна площадка.

„Хитрино, което беше станало като Хирошима, в момента се възражда самото село... Благодарен съм на целия народ и на общинската управа, която даде доста, за да се постигне това – новият „Бевърли хилс” на делиормана”, каза Николай Цачев.

По думите му, има хора, които не са били там по времето на взрива, а търсят пари за обзавеждане.

Част от хората твърдят, че ремонтите са правени избирателно, а парите са харчени безотчетно.

„Държавата може да е дала пари, ама при мен не са дошли тия пари. При мен се вижда – 4-5 прозореца и толкоз”, разказа Шерафидин Ахмед Мехмед.

Шерафидин си е купил на старо строителни материали от човек с ремонтирана къща.

„Нови цигли са му сложени, а старите си ги продава. Вие си направете сметката оттук нататък колко е пострадала тази къща”, допълни той.

„Първо ремонтираха къщи на хора, които не живеят в България. Живеят в Турция, Холандия, Германия. И защо?  Аз две зими изкарах без стъкла и без прозорци. На найлони изкарах 2 зими. Представяте ли си как съм си топлила детето”, разказа Байсе Осман.

Семейството на Байсе все още живее под наем, а къщата им не е пипната сред взрива.

От общината обясниха, че парите не са харчени с лека ръка – били са под надзора на специално създаден Фонд за социална защита.

– Все пак има ли ощетени?
– Според мен не. Според мен сме ги обезщетили с доста повече. В началото хора, които благодаряха и казваха – благодарим на Господ, че ние нямаме никаква щета, 6-7 месеца по-късно започнаха да плачат и да се идентифицират като пострадали лица, като ощетени, заяви зам.-кметът на Хитрино по строителството Ахмед Ахмед.

Материалите за харченето на парите за възстановяване на селото са изпратени в Спецпрокуратурата. А точно преди изборите Хитрино е по-разделено от всякога – на доволни и недоволни заради ударните ремонти в последните три години.

През следващите четири години новата кметска управа на Хитрино ще трябва да поеме отговорността за финалната работа по възстановяването на селото и за обединението на жителите му.