Китайски учени за пръв път успяха да променят сексуалната ориентация на женски мишки, като им блокираха серотонина - "веществото на щастието" в мозъка им.
Според екипа на И Жао от Пекинския университет този невротрансмитер е част от химическа верига, която определя нашите сексуални предпочитания. Когато се блокират серотониновите рецептори при женските мишки, те започват да търсят еднополови контакти.
Серотонинът е химическото вещество, което предава нервните импулси към невроните. Той играе важна роля за настроението, способността ни да усвояваме знания, за съня и за контрола на кръвоносните съдове. Серотонинът често се свързва с чувството за тревожност, с мигрените и с апетита.
Екипът учени от Пекинския университет генно модифицирал женски опитни мишки, така че да не реагират на серотонина. Те започнали да предпочитат женски сексуални партньорки, въпреки че им се предлагали и мъжки самци.
Въпреки че експериментите били проведени с гризачи, серотонинът действа по същия начин и в човешкия мозък. Това означава, че той играе ключова роля в определяне на сексуалната ориентация и при хората.