Американският марсоход Кюриосити спря, за да завърши тестовете на инструментите си, преди да тръгна отново за същинската част от двегодишната си научноизследователска мисия, съобщи НАСА.
Навигационната камера предаде кадри от следите, които оставиха на повърхността на Марс шестте му колела.
"Спираме движението по повърхността за около седмица, за да завършим изпробването на инструментите, което ще ни позволи да започнем научната работа", обясни Майк Уоткинс, отговарящ за мисията в лабораторията на НАСА в Пасадена, щата Калифорния.
"Всички инструменти, с изключение на роботизираната ръка на Кюриосити и системата му за взимане на проби от повърхността, са проверени и работят. Те предадоха вече много научни данни", уточни той.
Когато завършат тестовете и на тези части, роботът ще може да поеме отново на път към определената първа целева точка на около 400 метра мястото, на което се намира. Тази точка е наречена условно Гленелг /Glenelg/и е интересна в геологическо отношение.
Досега марсоходът е изминал общо 109 метра. 30,5 метра е рекордът му за ден на 4 септември.
Научният екип на Кюриосити го насочва към тази зона с три типа терен с намеренията да изследва първите скални образци. Но първите действия в тази посока няма да се предприемат по-рано от един месец, потвърждават от НАСА. Преди да извърши сондиране, учените ще вземат проби от повърхността, което се смята за по-лесна процедура.
Според заместничката на научния ръководител на мисията Джой Крисп: " Ще правим работни спирания, когато на пътя на марсохода към крайната точка се появяват интересни за изследване скални отломъци. Ще ги измерваме и ще правим химически тестове".
"Когато достигнем Гленелг ние ще сондираме под марсианската повърхност за първи път", добавя тя.
След това Кюриосити, снабден с 10 научни инструмента, ще тръгне към върха Шарп, неговата последна цел на 8 километра от мястото на кацане.
Това пътуване ще продължи със скорост сто метра на ден и ще трае най-малко три месеца, съобщи Уоткинс.
Роботът бе изпратен на Марс, с цел да намери и евентуални признаци, че може да е съществувала някаква форма на живот на Червената планета в миналото.