Коралите в Големия бариерен риф поглъщат малки отломки от пластмасови отпадъци, с които Тихият океан е замърсен, сочат резултатите от изследване, цитирано от БТА.

То е извършено от австралийски учени в лабораторна среда. Получените резултати разкриват, че коралите поглъщат пластмасови отломки с приблизително същите темпове, с които се хранят с планктон.

 

"Ако замърсяването с микрочастици пластмаса се увеличи в Големия бариерен риф, храносмилателната система на коралите ще бъде задръстена с пластмаса", заяви Миа Хугенбум от университета Джеймс Кук в Куинсланд, Австралия. Под микрочастици се разбира частици, чиито размери са по-малки от половин сантиметър.

Пластмасови отломки бяха открити в морските дълбини, в полипи върху тъкани от храносмилателната система на корали. Въпросните микрочастици могат да попречат на традиционното хранене на тези микроорганизми с планктон.

Учените взели също проби от морската вода край Големия бариерен риф, който е включен в списъка на световното наследство на ЮНЕСКО. В тези проби са открити микрочастици пластмаса, включително малки количества полистирол и полиетилен.