По принцип Световният мобилен конгрес в Барселона се свързва главно с една тема – представяне и демонстрация на нови модели мобилни телефони. Но фокусът върху сериозните бизнес теми е нещото, което кара над 72 хиляди души (според последните официални данни) да прекарват времето си в края на февруари в панаирните палати на Барселона. Една от тях е темата за бъдещата роля на мобилната връзка в живота ни. В тази посока беше и експозицията Connected City, организирана от световната GSM Асоциация (GSMA). В нея бяха отразени и показани различните сценарии и роли, които в бъдещето ще зависят от мобилните технологии.

Един малък град


„Свързаният град“ е въстановка на градска среда с кметство, хранителни магазини, жилище, железария, хотел, кафетерия, офиси и автосалон. Всяка зона от експозицията демонстрира нови продукти и услуги, които биха били възможни благодарение на навлизането на мобилната свързаност в живота ни, незвисимо дали става въпрос за образование, здравеопазване, домът ни или автомобилът.

Повече данни

Една от съществените тенденции, които касаят всички , е динамиката в съотношението на приходите между глас и данни на мобилните оператори. Япония е първата държава в света, в която приходите от трансфер на данни на местните мобилни оператори за път надхвърлиха приходите от глас през 2012 година. Очаква се това да се случи в САЩ и Великобритания през 2014 година. Следващ съществен пазар в тази посока ще бъде Кения, където прогнозата е за 2016 година. Увеличаването на значението на мобилната връзка ще засегне всяка област от живота ни.

Храна и трафик


Според проучването на GSM Асоциацията навлизането на известяващи системи при инцидент в автомобилите ще доведат до спасяването на всеки девети пострадал при катастрофа. Очаква се също така въвеждането на по-ефективни навигационни услуги, които да позолят на пътуващите ежедневно с автомобилите си граждани да получат по-ефективно придвижване и елиминиране на голяма част от задръстванията. В развиващите се пазари съществува потенциал за по-добро проследяване и управление ефективността на доставките на хранителни стоки – докладът на GSMA твърди, че годишно в Африка се губят 240 милиона тона храна заради мудно и бано придвижване на пресните продукти. Подобренията в тази посока биха осигурили прехраната на 40 милиона души – или населението на държава като Кения.

Конкретни продукти

Сред партньорите на „свързания град“ са водещи световни телекоми като AT&T, Deutsche Telekom, Telenor, Vodafone и др. Демонстрираните продукти бяха велосипед, който благодарение на SIM-картата си предава данни към сървър, който измерва енергийната му ефективност; персонални здравни устройства, които позволяват дистанционно измерване на основни жизнени показатели; примери за градски транспорт с повишена ефективност и решения за по-ефективно управление на дома (хладилник, осветление, енергия и др.) с помощта на таблет или смартфон.