Бетон от счупени телевизионни кинескопи, разработен от специалисти на японски Държавен институт за материалознание, не пропуска 99% от радиационното излъчване и може да се използва ефективно в изграждането на хранилища за радиоактивни отпадъци.
Вниманието на учените е било привлечено от високото съдържание на олово в телевизионните електроннолъчеви тръби, добре известно със свойствата си да не пропуска радиационното излъчване.
Разработеният от японските специалисти бетон, който наполовина се състои от разбити на парчета кинескопи, с дебелина 44 см блокира 99% от радиацията. Здравината и
себестойността му не се различават от тези на обикновения.
Новата технология позволява да се намери приложение на 15 млн. телевизора, излезли от употреба, след като през юли миналата година Япония премина изцяло на цифрово телевизионно разпръскване.
Новият бетон може да се превърне в решение на проблемите със съхранението на отпадъците с високо съдържание на радиация, които ще се появят в резултат на мащабната дезактивация на заразените територии в префектура Фукушима.
На заразените след аварията на 11 март 2011 г. на АЕЦ "Фукушима-1" територии ще бъде свален до 5 см от горния слой на почвата. Обемът на образуваните по този начин
радиоактивни отпадъци ще възлезе на 28 млн. куб. м. Въпросът за мястото и начините на неговото съхранение и досега остава открит.