Учените са установили, че кораловите рифове, засегнати от човешката дейност, са много по-тихи от защитени рифове, което може да има голям ефект върху оцеляването на рибите и безгръбначните, които разчитат на тях.
Можете да чуете звука на някога оживените коралови рифове, които умират в резултат на въздействието на човешката дейност, съгласно нови изследвания на университетите в Есекс и Ексетър. Кораловите рифове представляват една от най-шумните среди на нашата планета, а здравите рифове могат да бъдат слушани от километри разстояние, благодарение на използването на подводни микрофони.
Въпреки това, учените са открили, че кораловите рифове, които са засегнати от човешката дейност (като прекомерния улов на риба), са много по-тихи от защитените рифове, които могат да имат голям ефект върху рибите и безгръбначните, които разчитат на тях за оцеляване. Ръководено от д-р Джулиъс Пиърси от Университета в Есекс, проучването, в което също участва и университета в Дерби, изследва акустичните записи на коралови рифове с различни нива на защита около островите във Филипините.
Проучването установява, че шумът, произведен от малкото останали пребиваващи риби и ракообразните в незащитените рифове представлява само една трета от звука, който издават оживените и здрави рифови общности. Това е особено важно за първите ларвени етапи на рифовите риби и безгръбначните, които прекарват първите няколко дни от живота си далеч от рифовете и използват звука им като ориентация, за да намерят пътя си обратно до тях. С по-малкото шум, който се произвежда в застрашените рифове, разстоянието, на което ларвите могат да се отдалечат от рифа и да открият ново местообитание, е десет пъти по-малко, което се отразява върху изхранването на бъдещите поколения, а това влияе и върху изграждането и поддържане на стабилни нива на популация.
Правенето на звукозаписи е евтин, бърз и обективен начин да се получи широка представа за това дали един риф е в добро състояние или не. Макар и да не може да замени напълно подробните визуални проучвания, които се правят от гмуркачите и водолазите, той дава добра обща представа за състоянието на кораловите рифове, без да изисква времеемки изследвания и продължително обучение.
Съчетано с последните открития, че рибите не харесват миризмата на застрашените рифове, има реална нужда да разберем как човешките въздействия могат косвено да влияят върху успеха на бъдещите поколения рифови организми.