Апаратът "ИнСайт" стъпи на Марс след 205-дневно пътуване.
Разчитаме, че с тази мисия ще получим отговори за вътрешната структура на Червената планета каза в предаването "Тази събота" по bTV Светослав Александров, основател на сайт за космически новини cosmos.1.bg.
По думите му самото пътуване до Марс е спокоен етап.
„Истинският проблем е самото кацане на Марс, което е изключително рисковано. Всичко това трябваше да стане в рамките на 6 минути и половина, което е по-малко от времето, необходимо да се приготви едно твърдо сварено яйце”, допълни той.
Александров изтъкна, че сеизмометърът на „ИнСайт” ще бъде поставен директно върху повърхността на планетата, откъдето се очаква измерванията да бъдат много по-чувствителни. Пробивната машина пък ще издълбае отвор с дълбочина около 5 м и ще вземе измервания за температурните характеристики на планетата.
Мисията ще е от полза за подготвяните човешки мисии до Марс. „Самият процес на кацане със спирачни ракетни двигатели напомня донякъде този, който ще се използва при пилотираните мисии”, отбеляза Светослав Александров.
Журналистът от bTV Борислав Лазаров припомни, че в орбита около Марс българският уред „Люлин” събира информация за радиацията и вредните лъчения. „Земята има щит – магнитосферата, атмосферата – те ни предпазват от тези опасни лъчи, докато там тази атмосфера и магнитосфера са много по-слаби и първо трябва да измислят много качествени скафандри, с които хората да оцелеят”, посочи той. По думите му един от големите проблеми там е и запрашаването.
Най-същественото предстоящо космическо събитие е пристигането в орбита около астероида Бену, което ще стане на 3 декември, заяви още Светослав Александров. Тогава американската мисия „Озирис Рекс” ще достигне до целта си. Роботизирана ръка ще се приближи, без да каца на повърхността, и ще вземе проби.