Стъпка напред към опознаването на Марс беше направена вчера с успешното кацането на космическия апарат „ИнСайт”. Значимостта на постижението в „Тази сутрин” разясни Борислав Лазаров: „На 5 май беше изстреляна капсулата, в която се намира този роботизиран модул. Близо седем месеца той летеше към Марс. Това наистина е едно технологично, инженерно и всякакъв друг вид постижение, защото да изпратим на десетки милиони километри от Земята уред, който да се справи с изключително сложни маневри и сложни задачи, за да може безпроблемно да кацне на Марс – това и до ден днешен си е сложна задача”.

Може да се каже, че подобен тип роботизирани станции са първите посланици на хората отвъд Земята. „ИнСайт” се е движел със скорост над 20 хил. км в час. В рамките на 8 минути учените от НАСА успяха да убият тази скорост, за да кацне апаратът безпроблемно.

Снимка: NASA JPL

Голямото предизвикателство пред него беше да разтвори слънчевите си панели с диаметър около два метра – те са важни за захранването на модула, за да може той да извършва научните си задачи.

А основната задача пред „ИнСайт” е да прокопае в дълбочина около пет метра и да изследва структурата на Марс – има ли ядро, кора и мантия. За целта е било от изключително значение апаратът да кацне на гладка повърхност. Там той ще остане в следващите две години и половина и ще изпраща данни към Земята.

Снимка: NASA JPL

В голямото постижение има и българска следа – уредът „Люлин”, който се намира на около 400 км от повърхността на Червената планета. Той измерва радиацията и опасните лъчения на Марс – важна информация за бъдещите мисии. Очаква се българската разработка също да кацне на Марс през 2020 г.